۰
چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۳
رشت، شهر باران و رود

یادداشتی بر مستند «طلارودان» به کارگردانی رضا مجلسی

یادداشتی بر مستند «طلارودان» به کارگردانی رضا مجلسی
مستند «طلارودان» با تکیه بر دو رودخانه مهم رشت که در محدوده شهری جاری‌اند گذری دارد بر اهمیت این منابع آبی و تأثیری که روی محیط و مردم می‌گذارند. اما این فقط اسکلت کلی این مستند است و فراتر از بحث رودخانه و محیط زیست، فیلم از ظرفیت‌های پژوهشی موضوعش استفاده می‌کند تا به بهانه رودخانه، جستجویی عمیق‌تر و پردامنه‌تر در تاریخ و فرهنگ عامیانه را پی بگیرد و وارد حیطه‌های مختلفی از خاطره تا فولکلور و نوستالژی شود.
با وجود پای‌بندی فیلم‌ساز به اهداف پژوهشی و تأکیدی که روی جدیت علمی و آماری دارد، لحن مستند در بسیاری از دقایق احساسی است و حتی در برخی صحنه‌ها حال‌وهوایی شاعرانه به گفتار متن داده شده. استفاده گسترده از تصویرهای آرشیوی و قطعات فیلم‌های قدیمی، در کنار موسیقی محلی و آوازهای کرجی‌بانان و ماهیگیران رشت و انزلی، بر غنای هنری اثر افزوده و زمینه فرهنگی موضوع را به‌خوبی بازمی‌نمایاند. مستندساز با شناختی که از فرهنگ عامیانه مردم گیلان و شناسه‌های بومی آن خطه داشته، عناصر هنری جذابی را کنار هم قرار داده و با گذار به خاطره‌های کودکی و تلفیق تصویرهای قدیمی با موسیقی محلی و مردمی، بافت پرمایه‌ای از درهم‌آمیزی صوت و تصویر را شکل داده که جزو امتیازهای مستند «طلارودان» است. تصویربرداری خوب و استفاده خلاقانه از دوربین در زوایای مختلف، باعث شده از لحاظ وجوه بصری و تکنیک و فضاسازی، دوربین در خدمت اثر باشد و ظرفیت‌های زیبایی‌شناختی محیط به‌درستی در راستای اهداف پژوهشی قرار بگیرند. منظره‌های زیبای شمال ایران و چشم‌اندازهای جنگل سراوان و پیربازار و مرداب انزلی نه‌فقط به عنوان قاب‌هایی توریستی بلکه در جایگاه تصویرهایی هدفمند پیش روی مخاطب چیده شده‌اند و مستندساز جا به جا از عناصر بصری قدیمی به زمان حال نقب می‌زند تا چشم‌اندازی کامل بسازد. تصویرهای هوایی و نقشه‌های گرافیکی نیز به شکل‌گیری تجسمی دقیق از محیط کمک می‌کنند و درک مخاطب از فضا و مکان را بالا می‌برند. فیلم تصویربرداری مفصل و پرزحمتی داشته، در لوکیشن‌های متعدد و با تکنیک‌های مختلف، که حتی از لحاظ زمانی هم بازه گسترده‌ای از فصل‌ها و شرایط آب‌وهوایی متنوع را در بر می‌گیرد.
گفتار متن با اطلاعات و آمارهای فراوانی همراه است و تصویرها نیز در انتقال اطلاعات سهم دارند، ولی فیلم فقط به همین اندازه بسنده نمی‌کند و می‌کوشد علاوه بر آموزش و تحلیل، از لحاظ حسی و عاطفی نیز روی مخاطبانش اثر بگذارد. رویکرد محیط زیستی فیلم هشداردهنده است و با گنجاندن تصویرهایی ناراحت‌کننده از اشکالات محیط زیستی و کمبودها و کج‌رفتاری‌هایی که باعث نابودی رودخانه‌ها و محیط بکر جنگل و روستا می‌شوند سعی می‌کند تلنگری به ذهن مردم بزند. انصافاً هم قاب‌های هجوم پلاستیک و زباله به حریم رود و جنگل تکان‌دهنده‌اند و هر ناظر منصفی را به پریشانی و نگرانی وامی‌دارند. در طول سال‌ها سهل‌انگاری و دوری از طرح‌های محیط زیستی کارآمد و علمی، حجم زباله و پلاستیک و پسماندهای شهری و صنعتی به اندازه‌ای باورنکردنی بالا رفته و فاضلاب و دورریز بسیاری از کشتارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی آلوده‌ساز و تصفیه‌خانه‌ها نیز به رودخانه و تالاب می‌ریزد، بدون آن‌که مسئولان و نمایندگان مردم در رشت و انزلی حرکت مؤثر و همه‌جانبه‌ای برای کنترل این ناهنجاری و نجات منابع طبیعی انجام دهند.
فیلم با گفتگوی مستقیم و بهره‌گیری از خاطرات و نقل‌های شفاهی از ساکنان محلی و پیرمردهای رشتی، تصویر ملموسی از گذشته آباد و پررونق گیلان و دوران فراوانی ماهی و پرنده می‌سازد و به موازات این روایت‌های شفاهی، تصویرهای آرشیوی نیز مجال خودنمایی می‌یابند تا جلوه‌ای دریغ‌انگیز از زیبایی‌های نابودشده طبیعت شکل بگیرد و ضمناً تأثیر منفی انسان بر طبیعت نیز آشکار شود. جالب است که گذشته از نظرهای کارشناسان و اطلاعات و آمار فنی، در همین روایت‌های شفاهی مردم بومی راهکارهای بسیار مفیدی برای رفع مشکل وجود دارد و نشان می‌دهد که مردم محلی خودشان بهتر از هر کسی می‌دانند که چگونه باید رودخانه و مرداب را نجات دهند، اما حمایتی از آن‌ها نمی‌شود و به همین دلیل کوشش‌ها تا کنون کمتر نتیجه داده است. یکی از جنبه‌های جذاب این بخش، احترام عمیقی است که مردم عامی و محلی برای طبیعت اطراف‌شان قائل‌اند. روایت‌ها و خاطرات آنان سرشار از آمیختگی حقیقت و افسانه و پاسداشت مواهب طبیعی گیلان است و نقش پررنگ خانواده و زنان را تصویر می‌کند در پیوند با طبیعتی که از کودکی تکه‌ای از زندگی روزمره آنان بوده و هنوز هم هست.
«طلارودان» نماهای زیبا و ریتم خوشایندی دارد و ستایشگر طبیعت گیلان است. تصویرهای جذاب و چشم‌نواز فیلم از آب و برف و درخت و خاک تا مدت‌ها در ذهن مخاطب نقش می‌اندازد و برای کسانی که دغدغه محیط زیست دارند یادآور ضرورت اقدام و عمل است.
 
شاهین شجری‌کهن
 
 
 
کد مطلب: 8574
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *