۱
پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۰
نقد پژمان مجیدی بر فیلم مستند «بازگرد» ساخته ماریا ماوتی

چریکه زنان کرد ایزدی

«بازگرد» داستان دوخانواده کرد ایزدی است که گرفتار شبیخون نیروهای داعش در شهر سنجار منطقه کرد نشین شنگال شده اند. حمله ای که فیلم اشاره به گذشت بیش از هشت ماه از آن دارد.
چریکه زنان کرد ایزدی
این مستند کوتاه توسط دختری که چهار ماه در اسارت نیروهای داعش بوده و مورد هتک قرار گرفته است و مادری که در این حمله دخترانش به اسارت در آمده اند روایت می شود.
کارگردان که پیش از این تجربه ساخت چندین کار کوتاه از جمله "از نفس افتاده" را داشته است در "بازگرد " به نسل کشی کور توسط نیروهای داعش پرداخته و از زبان زنان و دختران یک اردو گاه آوارگان کرد در"دهوک" کردستان عراق به بیان ایستادگی در برابر دشمن وتعصب ملی و قومی اینان پرداخته است .
ماریا ماوتی کارگردان کرد اهل اشنویه ایران در این فیلم با استفاده از زمینه های مستند از جمله خود رخداد و روایت بازماندگان از آن شب به روایتی رسیده که حاصل آن غم هجرانی است که بیننده را متاثر کرده و به فکر فرو می برد ؛ البته در این بین هر چقدر موسیقی فیلم آگاهانه تر از میان آواهای کردی انتخاب می شد ؛ شاید فیلم در ساختار شکلی " شاعرانه "پیدا می کرد هر چند کارگردان شاید نخواسته است با این اننتخاب از روایت مستند این حمله دور شود .
نکته ای که در ساخت این فیلم نباید از نظر دور داشت این است که شیوه کارگردانی ماوتی در این فیلم به گونه ای است که از خلال دیالوگ های فیلم که اغلب با زاری و مویه بر دور افتادگان از خانواده است ؛ کارگردان انتظار این خانواده کرد را برای بازگشتن مردان و زنان جوان شان که دراسارت نیروهای داعش هستند را نشان داده است .
و در آخر نیز باید تاکید کرد که عبادت خانواده بیانگر این است که همه آن ها باز هم با همه سختی ها و مرارت ها خدا را شکر می کنند و شاید تضمین این نکته باشد که "زندگی ادامه دارد " .
توضیح : چریکه لغتی کردی است و معنی آن آوایی آرام است که شاید در زمان ناراحتی نیز خوانده شود .
عضو انجمن منتقدان و نویسندگان خانه سینما
کد مطلب: 1554
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *