۰
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۵
میرباقری:

به پلتفرم‌های تخصصی برای نمایش فیلم مستند فکر کنیم

کارگردان فیلم سینمایی «ربوده شده» معتقد است برگزاری آنلاین چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» می‌تواند زمینه‌ساز طراحی پلتفرم‌های ویژه آثار مستند باشد.
به پلتفرم‌های تخصصی برای نمایش فیلم مستند فکر کنیم
بیژن میرباقری کارگردان سینما و تلویزیون درباره برگزاری آنلاین چهاردهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» گفت: برگزاری جشنواره به شکل آنلاین را باید به عنوان یک فرصت در نظر گرفت. در نتیجه فیلمسازان، مخاطبان و سازمان‌های برگزارکننده باید از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
او افزود: شاید بزرگترین چالش در برگزاری آنلاین جشنواره‌ها در ایران، ماجرای قاچاق فیلم‌ها باشد. تیم برگزاری این رویداد، باید امنیت فیلم‌ها را تضمین کند تا آثاری که در جشنواره شرکت کرده‌اند، کپی نشوند. تماشاگران و مخاطبان «سینماحقیقت» کم نیستند، شیوه آنلاین در وضعیت شیوع ویروس کرونا، راهی بی‌خطر برای فیلم‌ دیدن است. با برگزاری آنلاین، ارتباط سینمادوستان و جشنواره‌ها حفظ می‌شود.
میرباقری بیان کرد: البته برگزاری آنلاین جشنواره‌ها ممکن است به فیلمسازها و صاحبان آثار لطمه بزند. هیاهوی جشنواره به معنای مثبتش و فضای تبلیغاتی و فرهنگی که برای فیلم‌ها ایجاد می‌کند، منجر به گفتمانی مستقیم بین فیلمساز و مخاطب می‌شود، اما در این شکل از برگزاری طبیعی است که چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.
کارگردان «طبقه سوم» ادامه داد: فکر می‌کنم در این شرایط، نقش رسانه‌ها و افرادی که مخاطب جدی سینما هستند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. گروهی که تولید محتوای فرهنگی انجام می‌دهند، باید به کمک فیلمسازهای حاضر در جشنواره‌های آنلاین بیایند و فضای فکری هر فیلمساز را به جامعه و دوستداران سینما و هنر منتقل کنند.
کارگردان فیلم سینمایی «دوزخ، برزخ، بهشت» درباره پیش‌بینی از نحوه برگزاری جشنواره‌های سینمایی در دوران بعد از کرونا گفت: بدون شک در معادلات سال‌های آینده و پیچیدگی‌هایی که جهان به خودش می‌گیرد، باید به بررسی و نمایش آنلاین به عنوان یک گزینه تمام عیار و حتی صد درصدی فکر کرد؛ اما با توجه به اینکه فیلمساز به فضای تبلیغاتی که در جشنواره‌ها به وجود می‌آید نیاز دارد، در سال‌های بعد ترکیبی از برگزاری آنلاین و حضوری را تجربه می‌کنیم.
میرباقری در پایان گفت: در حوزه سینمای مستند، ما باید مسائل نمایش آنلاین را نه فقط در جشنواره‌ها بلکه در طول سال گسترش دهیم و به پلتفرم‌های تخصصی که فقط متمرکز بر نمایش فیلم‌های مستند هستند، فکر کنیم.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 7636
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *