۰
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
فیلم های مستند بلند و نیمه بلند

محمد مقدم

محمد مقدم
 وي متولد سال 1344 در شهر تهران، دانش‌آموخته هنرستان هنرهاي زيباي تهران (در رشته نقاشي) و فارغ‌التحصيل رشته سينما از مركز تجربيات سينمايي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان است.
مقدم از سال 1358، به عكاسي و فيلمسازي روي مي‌آورد و تا سال 1364، در 10 فيلم كوتاه به عنوان نويسنده، فيلمبردار، تدوينگر و كارگردان مشغول فعاليت مي‌شود. وي از سال 1364 وارد مركز سينمايي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان شده و نزد بزرگان سينماي ايران، به كار و كسب تجربه مي‌پردازد و تا سال 1374، هشت فيلم كوتاه 35 ميليمتري را براي كانون كارگرداني كرده و در توليد بيش از 30 فيلم سينمايي، مستند و انيميشن (از جمله: باشو غريبه كوچك، شايد وقتي ديگر، شكل‌هاي ساده، از طهران تا تهران و ...)، به عنوان طراح تيتراژ، دستيار، نويسنده، تدوينگر و مشاور همكاري مي‌نمايد.
محمد مقدم از سال 1377، تمركز ويژه‌اي بر ساخت فيلم‌هاي مستند پيدا مي‌كند كه حاصل آن، پژوهش، نويسندگي، كارگرداني و تدوين بيش از 40 فيلم مستند است كه در يكصد جشنواره ملي و بين‌المللي (از جمله: هيروشيما، زاگرب، آمستردام، شيكاگو، قاهره، دهلي‌نو و ...) به نمايش درآمده و 22 جايزه را براي وي به ارمغان آورده‌است.
مقدم در سال 1380، بخاطر مجموعه آثار ايران‌شناختي و مستندهاي تاريخي خود، مورد تقدير بنياد ايران‌شناسي قرار گرفته و سال بعد، به عنوان بهترين پژوهشگر سينماي ايران از طرف معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزيده مي‌شود.
وي در سال 1383، مستند «مكان‌يابي اسكندر در خاورميانه» را به سفارش «اوليور استون» ساخته و دو مجموعه كار تحقيقاتي نيز راجع به دوران ساساني و هنر اسلامي در قرون اوليه اسلام انجام داده‌است.
محمد مقدم در حال حاضر، چند پروژه مستند نظير «مهر و مسيح» و «جم دشتي» و مجموعه مستند 14 قسمتي «ايران در سپيده‌دم» را در دست توليد دارد.
 
کد مطلب: 7551
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *