۰
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۷
فیلم های مستند کوتاه

دكتر شهاب‌الدين عادل

دكتر شهاب‌الدين عادل

 وي متولد سال 1333 در شهر دزفول و داراي مدرك تحصيلي ليسانس كارگرداني تلويزيون و سينما از دانشكده هنرهاي دراماتيك، فوق‌ليسانس مطالعات و پژوهش هنر و دكتراي پژوهش هنر از دانشگاه هنر است.
دكتر عادل فعاليت‌هاي نوشتاري خود را با ترجمه و تأليف مقالات سينمايي در نشريات هنرهاي زيبا، هنرنامه، ويژه‌هاي همشهري در جشنواره فيلم فجر و فصلنامه سينمايي فارابي آغاز كرد و همزمان به نگارش پژوهش‌هاي سينمايي براي برنامه‌هاي تلويزيوني و مراكز تحقيقاتي سينما روي آورد. وي سپس به نشر مجموعه مقالات سينمايي «سينما – آيينه زمان 1» و «سينما – آيينه زمان 2» پرداخت و در ادامه، كتاب‌هاي فاشيزم در سينما (درباره سينماي آلمان نازي)، سينماي قوم پژوهي (درباره سينماي مستند مردم‌نگاري) و عكاسي صحنه فيلم را به رشته تحرير درآورد.
در زمينه‌ي توليد آثار هنري نيز شش قسمت فيلم مستند درباره‌ «تاريخ جُندي شاپور» (1370) را براي شبكه يك سيما به مرحله توليد درآورد و سپس به تدوين تله تئاتر‌هاي تلويزيوني براي شبكه چهار پرداخت. پس از آن هم به دليل تدريس در رشته تخصصي عكاسي پُرتره، به برگزاري نمايشگاه‌هاي پُرتره نظير: نگاه، از عكسي به عكس ديگر، بازتاب و قاب خيال همت گمارد. علاوه بر اين، وي عضو هيأت مؤسس انجمن عكاسان سينماي ايران و عكاس صحنه فيلم‌هايي همچون: باشو غريبه‌ كوچك، بازمانده، دختري با كفش‌هاي كتاني، شوكران، دختران خورشيد و گاو‌خوني بوده‌است. ضمن اينكه در ادوار مختلف، داوري جشنواره‌هاي گوناگون چون: رشد، دانشجويي، ستايش، كيش، دفاع مقدس و جشن خانه سينما در حوزه‌هاي مختلف «فيلم مستند» و «عكاسي» را برعهده داشته‌است.
دكتر شهاب‌الدين عادل بيش از بيست سال است كه در رشته‌هاي سينما، نمايش، گرافيك و عكاسي تدريس مي‌كند و هم‌اكنون در مقام معاون آموزشي و پژوهشي دانشكده سينما – تئاتر دانشگاه هنر و عضو هيأت علمي گروه تخصصي «سينما» اين دانشكده، مشغول فعاليت است.
 
 
 
کد مطلب: 7546
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *