۰
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۶
در نشست «فیلم خبر» مستند «کابل شهری در باد» مطرح شد:

جنگی که برای مردم افغانستان ساخته شد گرفتارشان کرد

ابوذر امینی کارگردان مستند «کابل شهری در باد» بیان کرد که جنگ ساخته شده برای مردم افغانستان، آنها را گرفتار کرده است.
جنگی که برای مردم افغانستان ساخته شد گرفتارشان کرد
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت، نشست فیلم خبر مستند «کابل شهری در باد» به کارگردانی ابوذر امینی در پردیس چارسو محل برگزاری سیزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» با اجرا و کارشناسی شاهین امین برگزار شد.
در ابتدای این نشست امینی گفت: وقتی اسم افغانستان را می‌شنویم خشونت به ذهن ما می آید پس لازم نبود آن را دوباره در این فیلم تکرار کنیم اصلا وقتی زیاد تصاویر خشن می بینیم نسبت به آدم های آن منطقه بی تفاوت می شویم، دیگر مسایل برای ما تکان دهنده نیست، دیگر تنها تعداد کشته ها را می‌شنویم و از کنارش گذر می کنیم که این موضوع بین مردمان جهان فاصله می اندازد. البته هنوز هم تیر و تانک برای برخی جذاب است اما آنچه فراموش می‌شود مردم اند، مردمی که خودشان در جنگی که به راه افتاده دخیل نبودند. من نمی‌دانم این جنگ توسط چه کسانی انجام می‌شود، کودکان افغان هم از این موضوع بی خبر هستند و نمی دانند چه اتفاقی برایشان رخ داده اما جنگی توسط ابرقدرت ها برای آنها ساخته شده است.
وی گفت: فیلمسازان هم نسل من همگی از این داستان های تکراری که درباره افغانستان وجود دارد، خسته شده اند، خیلی از فیلمسازان حتی پیش از ورود به افغانستان دید توریستی درباره این کشور دارند، خیلی زود به قضاوت می رسند و بی احساس از کنار مردم گذر می کنند. اما فیلمسازان جدید سعی دارند نزدیک به مردم و زندگی آنها باشند یعنی مردم را با هر طور زندگی‌ای که دارند روایت کنند.
این مستندساز اظهار کرد: جشنواره سینما حقیقت اولین بار است که ما مخاطب فارسی زبان داریم و افغانستانی‌های زیادی در آن حضور داشتند بنابراین برای من واکنش آنها مهم بود و دوست داشتم چهره‌ای دیگر از افغانستان را هم ببینند. از طرفی جذابیت فیلم برای من این بود که با احساس و از قلب من شروع شد، از احساسی که چهره آدم ها به من داد. خیلی وقت ها چهره آدم ها بیشتر از چند خط سناریو با تو صحبت می‌کند پس من به همان احساسات تکیه کردم.
این کارگردان عنوان کرد: فیلم در افغانستان نمایش داده نشده اما این تصمیم را داریم. این فیلم در بیش از ۶۰ جشنواره حضور داشته، به شبکه‌های مختلفی فروخته شده و ۱۴ جایزه گرفته است و فکر می کنم عمر جشنواره‌ای این فیلم ادامه دارد.
وی گفت: نسل ما فیلمسازان جدید به آسانی به فیلمسازی نرسیده اند، ما از جنگ، مهاجرت و ..‌‌. گذر کرده و به فیلمسازی رسیده‌ایم پس همچنان به فیلمسازی درباره وطن ادامه می‌دهیم. فیلم داستانی من هم به زودی ساخته می‌شود و داستان آن در کابل رخ می‌دهد.
 
کد مطلب: 7370
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *