۰
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۰
در نشست بازار فیلم مطرح شد:

 اینجا هستم تا فیلم هایتان را به جشنواره کوزوو ببرم!

​​​​​​​وتون نورکلاری، کارگردان هنری جشنواره‌ مستند و فیلم ‌کوتاه کوزُوو در نشست بازار فیلم گفت: می دانم  فرستادن فیلم به کشورهای دیگر برای ایرانی ها سخت شده، برای همین من اینجا هستم تا بدون هیچ هزینه ای فیلم هایتان را به جشنواره کوزوو ببرم!
 اینجا هستم تا فیلم هایتان را به جشنواره کوزوو ببرم!
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، وتون نورکلاری، کارگردان هنری بزرگ‌ترین جشنواره‌ مستند و فیلم ‌کوتاه کوزُوو عصر روز شنبه در دومین نشست بازار مستند ضمن معرفی جشنواره کوزوو به بحث و گفت و گو با مستندسازان پرداخت.
وتون نورکلاری، کارگردان هنری جشنواره‌ مستند و فیلم ‌کوتاه کوزُوو گفت: ما از سال 2002 کارمان را آغاز کردیم و تا به امروز هجده دوره جشنواره مان برگزار شد. شهری که جشنواره ما در آن برگزار می شود بسیار کوچک است و تا آن روز هیچ سالن نمایش و هیج فستیوالی در آن شهر و کل کشور وجود نداشت اما امروز نزدیک به 40 سالن در کشورمان داریم. هیچ کدام از ما هم که جشنواره را راه انداختیم تجربه ای در این زمینه نداشتیم و تنها ایده ای جنون آمیز در ما بود برای شهری که نه سینما می دانست چیست و نه جشنواره!
نورکلاری که با عشق از سینما حرف می زد اضافه کرد: الان بعد از هجده دوره برگزاری، جشنواره ما نه تنها در کشور کوزوو که  در منطقه و در سطح دنیا شناخته شده است و از آن به عنوان رویداد سینمایی بزرگ یاد می شود. همچنین  در سال 2012 جزو 25 فستیوال برتر فیلم های مستند قرار گرفتیم و امسال به انتخاب مووی مگزین امریکا یکی از 20 جشنواره باحال دنیا معرفی شدیم.
وتون نورکلاری، کارگردان هنری جشنواره‌ مستند و فیلم ‌کوتاه کوزُوو با بیان این مطلب که سال گذشته افرادی را مامور بررسی تاثیر اقتصادی جشنواره بر موقعیت منطقه کرده اند، گفت: طبق گزارش دقیقی که داریم جشنواره توانسته حدود 5 میلیون دلار درآمدزایی برای منطقه داشته باشد و با اینکه دور از ذهن است اما از نظر علمی اثبات شده و در روزهای جشنواره هتل های شهر به سختی جای خالی برای مسافران دارند.
موسس جشنواره‌ مستند و فیلم ‌کوتاه کوزُوو زمان ارسال فیلم به جشنواره را تا اول فوریه دانست و اظهار کرد: در این جشنواره به کودکان هم توجه ویژه ای کرده ایم و حدود پنجاه فیلم مختص بچه ها نمایش می دهیم، کارگاه باله برای آنها داریم و انیمیشن هایی را که با کمک ما ساخته اند در اختتامیه ها نمایش می دهیم چون می دانیم آنها این راه را در آینده ادامه می دهند. همچنین با معلم  ها در ارتباط هستیم برای اینکه بدانند چطور از فیلم های مستند در سیستم آموزشی استفاده کنند.
وتون نورکلاری ادامه داد: در آخرین جشنواره 280 فیلم شرکت کردند که از این تعداد 106 فیلم در رقابت اصلی حضور داشتند.
این مستند ساز فیلم های ایرانی را مورد توجه جشنواره کوزوو دانست و گفت: سال گذشته بخشی مخصوص دو فیلمساز ایرانی - علی عسگری و فرنوش صمدی- داشتیم و برای سینما ایران ارزش زیادی قایل هستیم. ضمن اینکه ما فیلم های عباس کیارستمی را بارها نمایش داده ایم.
او در پایان اضافه کرد: امروز که برای دیدن موزه سینما رفته بودم خیلی اتفاقی خانه عباس کیارستمی را هم دیدم که این دیدار حال بسیار عجیبی برای من داشت زیرا فیلم های طعم گیلاس و کلوزآپ او را بارها دیده ام.
 
کد مطلب: 7369
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *