۰
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۴
محمدصادق اسماعیلی:

مستندساز در جست و جوی امر واقعی و تاثیر گذار است

کارگردان مستند «آدور» می گوید که مستندسازان به دنبال امر واقعی هستند و سعی در تاثیرگذاری دارند.
مستندساز در جست و جوی امر واقعی و تاثیر گذار است
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، محمد صادق اسماعیلی مستند ساز که امسال با مستند «آدور» در بخش مسابقه ملی مستندهای نیمه‌بلند سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت با پانزده فیلم دیگر به رقابت می پردازد،عنوان کرد: مستندسازان به دنبال امر واقعی هستند و من هم از این قاعده مستثنی نیستم.
وی در رابطه با موضوع تازه ترین اثر خود بیان کرد: این مستند درباره پسر نوجوانی به نام مصطفی است که با پدر معتادش در شرايط سختی زندگی می‌کند و پدر زمانی که می خواهد ازدواج کند، تصمیم می گیرد او را به بهزيستی بسپارد ولی مصطفی به دنبال مادرش که هرگز نديده است، می گردد.
اسماعیلی که دانش آموخته سینما است و سال گذشته با مستند «آشنگ» (درباره هفت زنی که مردانشان همه کولبر مواد مخدر بوده اند و در زندان هستند) در دو بخش مسابقه ملی و بین الملل سینما حقیقت حضور داشت، با تاکید بر این نکته که مستندسازان به دنبال امر واقعی هستند و سعی در تاثیرگذاری دارند، گفت: مستند «آشنگ» پانزده حضور بین المللی داشته است اما بزرگترین اتفاق و جایزه ای که ما برای این فیلم گرفتیم نمایش آن در جشنواره سینماحقیقت بود که موجب توجه مسولین شهر شد. این مستند در  شورای تامین استان نمایش داده شد و استاندار و دیگر مسئولین از فیلم حمایت کردند و موجب آزادی مردان زندانی هر هفت زن شدند.
این مستند ساز درباره علت انتخاب این اسم برای تازه ترین مستندی که ساخته، گفت: «آدور» یک واژه اصیل کرمانی با ریشه ای سه هزار ساله است و به خارهایی گفته می شود که در بیابان به صورت خودرو می رویند، بسیار مقاوم هستند و گل هم می دهند. احساس کردیم این عنوان از هر نظر با محتوای داستان ما هم نزدیکی داشت.
کارگردان مستند «آدور» ناحیه های حاشیه نشین این شهر را دچار بحران های خانوادگی و اجتماعی جدی و قابل توجه دانست و ادامه داد: ما می خواستیم یک موقعیت بحرانی را نشان بدهیم و در این مستند هم به سراغ نمایش بحران هویت رفتیم که در حاشیه شهرها بسیار زیاد به چشم می خورد.
اسماعیلی که از مستندسازان موفق شهرستانی است در پایان اظهار کرد: سینماحقیقت برای ما شهرستانی ها تنها ویترینی است که در ایران داریم و حضور در این  جشنواره نمایش برای مان اهمیت دارد. از این مهم تر شاید این است که در ساز و کار جشنواره شاهد عدالت در رسانه ای شدن، برنامه نمایش ها و تبلیغ برای فیلم هایمان باشیم که در برخی مواقع مورد بی توجهی قرار می گیرد.
 
کد مطلب: 7334
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *