۰
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۱
در نشست «فیلم خبر» مستند «قاب‌های گمشده» مطرح شد:

پیگیری استاندار یزد در نتیجه تولید مستندم رخ داد

حسن نقاشی کارگردان فیلم مستند «قاب‌های گمشده» اشاره کرد به دنبال آگاهی مسئولان یزد از ساخت این فیلم باخبر شدم که استاندار یزد دستور داد خانه های مخروبه را خریداری کنند و مانع از بین رفتن اسناد شوند.
پیگیری استاندار یزد در نتیجه تولید مستندم رخ داد
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، نشست فیلم خبر «قاب‌های گمشده» شامگاه 21 آذر ماه در طبقه ششم پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

در ابتدا شاهین امین مجری و کارشناس این نشست با ارائه خلاصه ای درباره «قاب های گمشده» گفت: «قاب‌های گمشده» تحقیقی جدی درباره شهر یزد و تاریخ آن دارد و در ادامه حسن نقاشی کارگردان فیلم «قاب های گمشده» بیان کرد: من در منطقه زرتشتی نشین یزد هستم و می دانم که عکاسی زودتر از مسلمانان بین آن ها رایج شده بوده است. در واقع این تجار زرتشتی بوده اند که برای اولین بار در تاریخ عکاسی ایران، مردم را تشویق به ثبت عکس ها و استفاده از دوربین می کنند.

وی افزود: برخی از زرتشتیان ساکن یزد در این سال ها به هند مهاجرت کرده اند و برخی از آن ها نیز در یزد مانده و کار فرهنگی کرده اند. هجرت آن ها چند زیان برای یزد داشته است؛ این که محله ها خالی و ساختمان ها رها شدند و به تبع آنچه زرتشتیان در اختیار داشته اند از جمله نسخ خطی و عکس ها در خانه هایشان به حال خود رها شد.این موارد به مرور زمان یا از بین می روند یا سرقت می شوند.

نقاشی خاطر نشان کرد: برایم جالب بود که از خرابه های یزد عکس هایی درباره پلیس جنوب کشور یافت شد و بسیار موارد ارزشمند دیگر که به آن‌ها توجه نمی شود. 

وی در پاسخ به این که آیا امکان استفاده از این اسناد و خانه ها موجود است یا نه، توضیح داد: فرهنگ وقف اگرچه تا حد زیادی رایج شده اما همچنان بسیاری از این اسناد در حال از بین رفتن هستند و به حال خود رها شده اند.
شاهین امین نیز نسبت به عدم آرشیوسازی اسناد مراکز و نقصان این مورد در سازمان ها و نهادها ابراز تاسف کرد.

کارگردان «قاب های گمشده» در ادامه عنوان کرد: به دنبال آگاهی مسئولان یزد از ساخت این فیلم باخبر شدم که استاندار یزد دستور داد خانه های مخروبه را خریداری کنند و مانع از بین رفتن اسناد شوند. متاسفانه این عکس ها و عتیقه ها بعضا توسط خارجی ها به هزینه ای کم خریداری می شود. همچنین شیشه هایی که عکس ها به واسطه آن ظاهر می شدند نیز فروخته می شد.

وی از ساخت مجموعه ای هشت قسمتی درباره سایر مدارک و اسناد تاریخی در یزد خبر داد و گفت: درباره کتاب ها و اسناد و عکس ها پروژه ای هشت قسمتی را ساختم که به تازگی تصویربرداری آن تمام شده است. وضعیت اسف بار فروش نسخه های دست نویس کتاب، روزنامه ها، دستگاه های چاپ سنگی و تمام امکاناتی که به یغما رفته اند، در این اثر نمایش داده شده است. خوشبختانه یک جعبه از شیشه ها از دوران احمدشاه باقی مانده است که در فیلم «قاب های گمشده» نیز نمایش داده می شود.

نقاشی افزود: سعی کردم در «قاب های گمشده» به زبان رسانه صحبت کنم. بنابراین نمی توانستم بعضی از صحنه ها را به تصویر بکشم. بازخوردها نسبت به فیلم خوب بود و از این واکنش ها نسبت به مستندم خوشحال هستم.

وی با اشاره به خبر آماده شدن فیلم مستند «دبستان پارسی» خبر داد و گفت: در این فیلم عکس هایی را خواهیم دید که پیش از این اصلا دیده نشده اند.
کد مطلب: 7252
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *