۰
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۱
یادداشتی بر مستند «عاليجناب»

مردی كه می‌خواست شمر نباشد

«عالیجناب» به زندگی يک قهرمان ملی بوكس می پردازد كه به خاطر درمان نازايی و نداشتن شغل دچار بحران و فروپاشی مي شود.
مردی كه می‌خواست شمر نباشد
71 دقیقه / 1398
کارگردان: سجاد ايمانی -  پژوهشگر: سجاد ايمانی -  فیلمبردار: احسان موسوی، امين کريمی -  صدابردار: بهنام احسانی -  تدوینگر: سجاد ايمانی

"عاليجناب" ساخته سجاد ايماني؛ به زندگي يك قهرمان ملي بوكس مي پردازد كه به خاطر درمان نازايي و نداشتن شغل دچار بحران و فروپاشي مي شود. فيلمساز با انتخاب كاراكتري كه خود و موقعيت اش داراي جذابيت دراماتيك است، روايت خود را از مكاني نامأنوس آغاز مي كند تا شروعي طوفاني و ميانبر داشته باشد؛ آزمايشگاه و دريافت جواب منفي بارداري كه منجر به اعتراض و فرافكني رحيم دادوند مي شود. پس از اين سكانس با زوج سليمه و رحيم و جنس خاص رابطه آنها همراه مي شويم، درحاليكه دستكش بوكس آويزان به آينه ماشين و استفاده اي كه او از مشت هايش براي خرد كردن قوطي نوشابه مي كند، كدي براي معرفي مهارت او است. فيلم با حركت پاياپاي در كنار رحيم كه از جمع كردن قوطي خالي تا شاهد طلاق شدن، شهادت دروغ دادن و حتي رفتن در شمايل شمر در مراسم روز عاشورا را براي به دست آوردن پول انجام مي دهد، نقبي به موقعيت بد اقتصادي او زده و نهايتاً او را در هزارتوي طلبكارهاي متعدد و چك و شاكي گرفتار نشان مي دهد.  فضاي بي واسطه اي كه فيلمساز با سوژه برقرار كرده، باعث شده خلوت ترسيم شده زن و شوهر و بحث و بگومگوهاي آنها واقعي و نزديك به خلوت واقعي چنين زوجي باشد. بخصوص وقتي هر يك ديگري را متهم به نازايي و درمان و رفع مشكل را به هم واگذار مي كنند. بوكسور بودن رحيم در گذشته، وقتي در اين روايت دراماتيك به كار مي آيد كه او سرخورده از حل مشكلات مالي مي خواهد درمسابقه بوكس با شرط بندي شركت كند. وقفه يك ساله نبود رحيم همچون خواب زمستاني است كه روايت را در ركودي بي سرانجام غرق مي كند. اما درام همچنان يار فيلم و فيلمساز است و اين بار هم نمايشي از پيش تعيين شده به مدد رئاليسم مي آيد تا سليمه را به واكنشي غير قابل پيش بيني وادار كند.
قهرمان شكست خورده فيلم همچون قهرمانان كلاسيك دست به هر كنش تعيين كننده اي مي زند؛ از شرط بندي در بوكس تا بازي در نقش شمر تا بتواند سليمه را وادار به بازگشت كند. نهايتاً آنچه فيلم "عاليجناب" را در كنار دراماتيك بودن واجد عمقي دوچندان مي كند، سرنوشت محتومي است كه هيچ تغييري نكرده اما تصميم اين زوج، ادامه اي متفاوت را براي مسير جديد زندگي آنها متصور مي شود.

سحر عصرآزاد  
 
کد مطلب: 7135
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *