۰
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴
در آیین رونمایی از پوستر سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت:

منوچهر طیاب: سینمای ایران را در جهان با سینمای مستند می‌شناسند

منوچهر طیاب پس از رونمایی از پوستر آیین بزرگداشت خود گفت: خوشحالم که امروز در دنیا سینمای ما را بیشتر با سینمای مستند می شناسند چون این سینما ترویج‌گر فرهنگ ملی ماست.
منوچهر طیاب: سینمای ایران را در جهان با سینمای مستند می‌شناسند
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، منوچهر طیاب از پیشکسوتان سینمای مستند در مراسم آیین رونمایی از پوسترهای سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت که صبح روز چهارشنبه ششم آذر در سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد، گفت: همیشه در این مواقع یاد خودم در ۲۱ و ۲۲ سالگی که از اروپا به تهران بازگشتم می افتم و به این فکر می کنم که آیا چیزی به نام سینمای مستند می تواند در ایران پابگیرد یا خیر؟
وی افزود: در آن زمان نمی‌دانستم که می شود درباره سینمای مستند کاری کرد یا خیر. همان موقع با یکی از مسئولان فرهنگی رو به رو شدم و سوال کردم که آیا امکان ساخت چنین فیلم های مستندی وجود دارد یا نه؟ ایشان گفتند نمی‌دانم می شود یا نه، این اولین باری بود که با فردی مواجه شدم که طبیعتاً باید من را تشویق می کرد اما اینگونه نبود.
طیاب در ادامه با اشاره به سرگردانی که تا چندین سال همراه او بوده است، افزود: این سرگردانی با من بود تا زمانی که چند دوست دیگر از اروپا بازگشتند و ما با هم فکر کردیم که آیا می‌شود این رشته را در ایران پیش برد یا نه؟ الان می بینم که آرزوی دیرینه ما به حقیقت پیوسته و من خوشحالم. در این دوران رشته ها و مدارس هنری به وجود آمد در حالی که در آن دوران هیچکدام از این ارگان هایی که می شناسید وجود نداشت.
وی ادامه داد: در سال های ۴۰ تا ۵۰ جنبشی در ایران شروع شد و به من حکمی داده شد که اولین دانشگاه سینمایی را راه اندازی کنیم. با تجربیاتی که به عنوان نیروی جوان داشتیم، انجام این کار، ساده نبود حتی در آن زمان دانشگاه‌های سینمایی زیادی در جهان وجود نداشت اما با نامه نگاری ها و برنامه ریزی این کار را انجام دادیم.
این استاد پیشکسوت با بیان این نکته که در آن زمان همه چیز جوان بود و کسانی نبودند تا بتوان از تجربیات آنها استفاده کرد، اظهار کرد: عشق و علاقه باعث شد پژوهش و عقب افتادگی را جبران کنیم. همه کسانی که امروز شما می شناسید مربوط به سال های ۴۰ تا ۵۰ می‌شوند به طوری که حتی حکومت آن زمان را وادار به توجه کرد. خوشحالم که امروز در دنیا سینمای ما را بیشتر با سینمای مستند می شناسند چون این سینما ترویج‌گر فرهنگ ملی ماست.
وی افزود: همه اتفاقات امروز باعث شده هم خودمان را پیدا کنیم هم شخصیت‌مان را به دیگران معرفی کنیم. در جشنواره‌های بین المللی بارها دیده‌ام که خارجی ها دوست دارند ببیند ما چه ساخته‌ایم چون جنس کارهای ما متفاوت است.
طیاب در پایان خاطرنشان کرد: از برگزاری این بزرگداشت ها ممنونم این بزرگداشت برای ما نیست بلکه برای فرهنگ ماست.
 
کد مطلب: 6732
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *