۰
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۹
آنا آگيون، پژوهشگر و مستند‌ساز فرانسوي:

تحقيقات، اساس مستند‌سازي است

نشست تخصصي «پژوهش در مستند» عصر ديروز با حضور آنا آگيون،  شفيع آقامحمديان (مدير جشنواره) و شهنام صفاجو (مدير روابط عمومي) در سالن شماره 3 سينما فلسطين برگزار شد.
تحقيقات، اساس مستند‌سازي است
آنا آگيون پژوهشگر و فيلم‌ساز فرانسوي با مستند «همسايه من، قاتل من» در بخش بين‌الملل جشنواره سينماحقيقت حضور يافته است.
آگيون در اين نشست كه در ميان استقبال پرشور فيلم‌سازان مستند و ديگر علاقه‌مندان برگزار شد، در سخناني گفت: ما براي كارهاي مختلفي كه در زندگي انجام مي‌دهيم، انگيزه‌هاي گوناگوني داريم. براي ما فيلم‌سازان ساخت فيلم، نوعي اثر درماني دارد و نيازهاي روحي ما را تأمين مي‌كند و براي ما مهم است كه همين اثر درماني بر روي مخاطبان و تماشاگران مؤثر باشد.
ساخت فیلم مستند كار سختي است
وي در ادامه اين نشست افزود: ساخت فيلم، به‌ويژه فيلم مستند كار بسيار سختي است. فيلم‌ساز مستند اگر بخواهد در كارش موفق باشد و اثري را شكل دهد كه حقيقت مورد نظر وی را به تماشاگر نيز منتقل كند، بايد به كار خود اعتماد داشته باشد. بدون اعتقاد و عشق به كار خود، نمي‌توانيم فيلم‌ساز خوبي باشيم.
كمبود پژوهش به فيلم ضربه مي‌زند
آگيون در خصوص اهميت نقش پژوهش و تحقيقات در آثار مستند نيز گفت: اساس كارهاي مستند بايد بر مبناي تحقيقات و پژوهش باشد. من براي بعضي از كارهايم بيش از يك سال وقت صرف تحقيقات كرده‌ام. با اين وجود در آخر كار به اين نتيجه رسيده‌ام كه مي‌توانستم زمان بيشتري را به اين كار اختصاص دهم. من با اينكه 10 فيلم مستند ساخته‌ام، گاهي احساس مي‌كنم ضربه‌اي كه در بعضي از كارهايم خورده‌ام، به علت كمبود تحقيقات بوده است. هنوز حسرت آن را مي‌خورم كه اي كاش در برخی فيلم هایم و قبل از كليد زدن آن، پژوهش بيشتري را در خصوص موضوع انجام داده بودم.
وي افزود: ما بايد تكليف خود را روشن كنيم. آيا مي‌خواهيم كار خوبي انجام دهيم يا نه؟! اگر جواب مثبت است، پس بايد تحقيقات را جدي و جدي بگيريم و براي آن وقت بگذاريم. هميشه كار خود را پس از يك تحقيقات كامل انجام دهيد. مراحل تحقيق و پژوهش هم براي شما فيلم‌سازان جوان ايراني و هم براي فيلم‌سازان خارجي راه‌هاي مشخصي دارد. فقط بايد آن را جدي گرفت و به آنها بها داد.
 آگيون سپس به ذكر مثالي پرداخت و گفت: خود من وقتي كه مي‌خواستم براي ساخت يك فيلم به قطب شمال بروم، يك سال تحقيق كردم و با افراد مختلفي در كشورهاي گوناگون كه قبلاٌ به قطب سفر كرده بودند و تجربه آزمايش‌هاي علمي را در آنجا داشتند گفت‌و‌گو  كردم، مي‌خواستم به درك بهتري از شرايط قطب شمال و نحوۀ آزمايش‌هاي علمي در آن منطقه كه به موضوع فيلمم مربوط مي‌شد، برسم.
 
ايجاد حس اميد در مردم از وظایف مستندساز است
آنا آگيون در اين نشست صميمي خاطرنشان كرد: كارهاي من در لبنان، لهستان، آفريقاي جنوبي، هائيتي و در مناطق مختلف بحران‌زده به نمايش درآمده و در آنها نشان داده‌ام كه چگونه مي‌توان بر بحران‌ها غلبه كرد.
وي افزود: افتخار مي‌كنم كه هر وقت مردم مناطق بحران‌زده و محروم، فيلم‌هاي من را مي‌بينند، حس اميد و توانايي غلبه بر بحران‌ها در آنها ايجاد مي‌شود.
 
کد مطلب: 6201
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *