۰
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۹

حاتمي كيا: سينماي مستند، دروازه طلايي ورود به سينماي داستاني است

حاتمي كيا: سينماي مستند، دروازه طلايي ورود به سينماي داستاني است
بنابرگزارش پايگاه خبري- تحليلي «سینما تجربی» عصر امروز (شنبه ۲۱ آبان ماه) مراسم اختتاميه بخش مسابقه ملي پنجمين جشنواره بين المللي «سینما حقیقت» با حضور جواد شمقدري، شفيع آقا محمديان، عليرضا سجادپور، ابراهيم حاتمي كيا، سعيد رجبي فروتن، بهمن حبشي، محسن علي اكبري و جمع كثيري از هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد. 
در بخشی از مراسم، «ابراهیم حاتمی‌کیا» که برای اهدای جایزه روی سن رفته بود، در سخنانی گفت: اگر به من بگویند سینمای مستند را در یک جمله خلاصه بگویم، می‌گویم دروازه طلایی ورود به سینمای اجتماعي همین سینمای مستند است. کسی که ادب سینمای مستند پیدا می‌کند و وقت می‌گذارد و حوصله می‌کند، اگر این ادب را تمرین کند در سینمای داستانی تن به ساخت هر فیلمی نمی‌دهد. 
وی در ادامه افزود: من همواه فيلم هاي مستند را مي بينم و برايم جالب است كه چرا برخي استان ها مانند كردستان، آذربايجان و مازندران در اين عرصه فعال و ساير استان ها كمتر وارد اين حوزه شده اند؟ 
او افزود: براي من به عنوان يك داور، دخالت هنرمندانه کارگردان در اثر مهم است. به نظر من فيلمساز بايد بر سوژه دخالت هنرمندانه داشته باشد و هنر او در اثر ديده شود. مسلما كارهاي اينچنيني ارزشمندتر از آثاري هستند كه با فرضيه هاي از پيش تعيين شده پيش مي روند و سوژه به چالش كشيده نمي شود. 
کد مطلب: 5873
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *