۰
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳

حاشیه های مراسم پایانی ششمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت»

سینما تجربی: مراسم پایانی ششمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» با حاشیه های جالبی همراه بود.
حاشیه های مراسم پایانی ششمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت»
 
 
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی» در ابتدای مراسم میهمانان به سبک ایرانی و سنتی با باقالا، لبو، شلغم، انار و انواع شربت های گیاهی و سنتی و شیرینی پذیرایی شدند که بسیار مورد استقبال همه میهمانان قرار گرفت. 
بیش از هزار نفر در تالار وحدت برای این مراسم حضور یافتند که هر سه طبقه تالار مملو از جمعیت بود. 
اولین بخش اهدای جوایز به بخش بین‌الملل اختصاص داشت که با حرکات موزون پنج نفر از گروه سعید داخ که پرچم‌های برزیل،‌ عراق،‌ کره‌ جنوبی‌، هند و ایران را به دست داشتند، آغاز شد. 
در ادامه یکی از اعضای هیات داوران از کشور مراکش به دعوت آقا محمدیان که خود او صحبت‌هایش را ترجمه می‌کرد به پشت تریبون آمد و در سخنانی اظهار کرد: برای اولین بار است که به ایران آمدم و خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم. ما در مراکش نگاه احترام‌آمیزی به سینمای ایران داریم. حدود ۵۶ جشنواره در مراکش برگزار می‌شود و دوست داریم سینمای ایران هم در آن شرکت کند چرا که سینمای ایران راه‌های جدیدی را تعریف کرده است و به آن علاقه‌مند است. 
پخش تصاویر در خصوص واکنش فیلمسازان به ساخت فیلم موهن درباره ساحت پیامبر (ص)‌ یکی دیگر از حاشیه ها بود. 
در بخش بزرگداشت‌های مراسم پایانی جشنواره‌ی سینما حقیقت، در ابتدا از استاد بهبودی پژوهشگر برتر حوزه انقلاب توسط آقامحمدیان ،‌ شمقدری ،‌حسینی ،‌شورجه و میرعلایی تقدیر به عمل آمد که این پژوهشگر در سخنان کوتاهی اظهار کرد: فاصله من با سینما آنقدر زیاد است که به چشم غریبه به من نگاه کنید اما از غریب‌نوازی شما متشکر هستم. 
بعد از تقدیر از سیدحسین صافی مستندساز حوزه حیات وحش- نوبت به محمدرضا اصلانی –فیلمساز پیشکسوت- رسیدکه این مستند ساز در سخنانش گفت: هنگامی که اعلام کردند می‌خواهیم برایت بزرگداشت بگیریم، گفتم من هنوز فوت نکردم اما حالا این بزرگداشت را تقدیم می‌کنم به نسل امروز زیبا و هوشمند ایران. نسلی که باعث افتخار من است. 
وی ادامه داد: از همه مدیران تقاضا دارم به این نسل زیبا بیشتر برسند و به آنها فرصت دهند تا به شکوه ایران اعلام حضور کنند. 
برخی از داوران به علت ازدحام جمعیت در طبقات بالا نشسته بودند و نتوانستند به روی سن بیایند . 
پس از صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدای جوایز اصلی جشنواره آغاز شد که برخی از برگزیدگان پشت تریبون قرار گرفتند و سخنانی را مطرح کردند و برخی نیز به به روال مرسوم، جوایزشان را به شخص دیگری اهداء کردند. 
فتح‌الله امیری برگزیده بخش محیط زیست به انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو اشاره کرد و گفت: خواهش می‌کنم در مناظره کاندیداها در خصوص محیط زیست نیز سوال شود. 
همچنین مازیار مشتاق گوهری، برگزیده اصلی این بخش نیز با بیان اینکه محیط زیست در کشورمان مظلوم واقع شده اظهار کرد: اگر توجه نشود چیزی باقی نخواهد ماند. 
محسن خان‌جهانی یکی از برگزیدگان بخش مستند سیاسی هم که دیپلم افتخار دریافت کرد، گفت: نمی‌دانم بالاخره چه زمانی به من تندیس می‌دهند! با وجود اینکه در حال حاضر بحث‌های زیادی را با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دارم اما باید بگویم برای ساخت این مستند شفیع آقامحمدیان از صفر تا صد به من کمک کرد. 
فرهاد ورهرام که در بخش آزاد دیپلم افتخار دریافت کرد با اهدای جایزه‌اش برای اختصاص به تحقیق یک مستند اظهار کرد: من به تحقیق در فیلم مستند عقیده دارم و متاسفانه امسال خیلی جدی گرفته نشد و جایزه‌ام را به مرکز می‌دهم تا به مستندسازی برای تحقیق بدهد. 
در بخش‌های مختلف اهدای جوایز نیز افراد حاضر در برخی از فیلم‌ها از جمله در بخش حمایت از کار از حاج رحمان قلی‌احمدی کشاورز نمونه،‌ در بخش مستند دینی آئینی از ملا علی سینااقبال‌فر شاهنامه خوان‌ و در بخش آزاد از لوریس چکناواریان تقدیر شدند. 
لوریس چکناواریان در سخنانی خاطر نشان کرد: هنر عشق است و من همه شما را دوست دارم. 
همچنین کاراکتر اصلی فیلم «مادرم منیژه معدن کار است» نیز تقدیر شد. 
این مراسم در ساعت ۱۹ با اجرای علی ضیاء آغاز شد و در ساعت ۲۳ با اجرای نمایشی به مناسبت نزدیک شدن به ایام محرم به پایان رسید. 
به تمامی برگزیده های این جشنواره کاشی اهدا می شد تا تابلوی بزرگی را تکمیل کنند. نوشته این تابلو «آغاز هفتمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت» بود و به این ترتیب زنگ جشنواره هفتم نواخته شد. 
در حین برنامه گروه آوازی «دامور» به اجرای برنامه پرداختند و بابک صفرنژاد نیز با اجرای سازدهنی به هنرنمایی پرداخت. 
از دیگر حاضران در این مراسم می‌توان به هاشم میرزاخانی‌، علیرضا سجادپور‌، جلیل عرفان‌منش‌، حبیب احمدزاده‌، رهبر قنبری،‌ رضا پورحسین ،‌ علی علایی ‌، اکبر ترابی‌، مصطفی آل احمد،‌ مینوفرشچی ،‌ حسن نجاریان،‌ محمدتقی فهیم،‌ عزیزالله حاجی مشهدی‌، بهروز شهامت،‌ جواد مزدآبادی‌ و احمدرضا گرشاسبی، اسماعیل نیک نژاد، هادی آفریده، مصطفی شیری اشاره کرد. 
کد مطلب: 5416
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *