۰
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱
قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش:

انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران دستاورد مهم جشنواره دوازدهم

مرتضی رزاق کریمی، قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش و معاونت مستند این مرکز، معتقد است: یکی از دستاوردهای مهم جشنواره دوازدهم، انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران است که نشان دهنده توجه جدی به مخاطب سینمای مستند است، موضوعی که در گذشته به آن دقت لازم نشده بود.
انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران دستاورد مهم جشنواره دوازدهم
به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، مرتضی رزاق کریمی، قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش و معاونت مستند گفت: طرح انتخاب «بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» فرایند پیچیده و علمی داشت که توسط انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند از طرف خانه سینما، نوشته و به مرکزگسترش برای ارزیابی ارایه شد.
رزاق کریمی این طرح را بسیار علمی ، به­روز و میزان خطا در آن را بسیار پایین تا حد صفر دانست و گفت: دریافت آرای تماشاگران با حضور نماینده ناظر خانه سینما از روز اول جشنواره انجام شد. هدف این بخش تنها اعطای یک جایزه نیست بلکه می تواند کمکی به مخاطب شناسی محسوب شود و در نهایت به مخاطب سازی برای سینما مستند منجر شود.
قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش عنوان کرد: گنجاندن این طرح نشان از توجه جدی به مخاطب سینمای مستند دارد، موضوعی که در گذشته به آن دقت کافی نشده بود.
مرتضی رزاق کریمی درباره دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت،گفت: خوشبختانه از اولین ساعت های جشنواره با جمعیت و حس و حالی روبرو شدیم که برای خود ما غیر منتظره بود چرا که جامعه  در شرایطی به سر می برد که به دلیل مشکلات عدیده این پیشبینی را می شد داشت، که میزان استقبال از سال های قبل کمتر باشد. حضور مستندسازان، اساتید و مخاطبان سینماحقیقت نشان داد، جشنواره توانسته است برای مدت زمانی هرچند کوتاه فضایی را به وجود آورد که مشکلات و دردهای روزانه فراموش شود.
وی با اشاره به این مطلب که کیفیت و کمیت فیلم هایی که به دفتر جشنواره می رسد، هر ساله رو به رشد است،گفت: این موضوع تنها نتیجه برگزاری جشنواره سینماحقیقت و فعالیت مرکز گسترش نیست چرا که شاهد رشد کمی و کیفی فیلم های مستند در سطح ملی هستیم. بخشی از این رشد به جشنواره مربوط است و بخشی از آن به آموزش هایی ربط دارد که در طول سال در مراکز دولتی و خصوصی چون مرکز ملی سینما و ...توسط اساتید محترم و پیشکسوت داخلی و بین المللی اتفاق می افتد.
رزاق کریمی ادامه داد: سینمای مستند به بلوغ و پختگی رسیده و دیگر در چارچوب های قدیم و محدود به تلویزیون باقی نمی ماند. فیلم های مستند ایرانی در جهان امروز در قواره نمایش عمومی و حضور بین الملل حاضر می شوند و برای همین باید ظرفیت اکران فیلم های مستند را توسعه بدهیم.
قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش گفت: ما در سطح بین المللی از مشکلاتی رنج می بریم که ناشی از دسیسه هایی است که می خواهد ایران و اسلام هراسی ایجاد کند، همچنین مشکلات سیاسی همه مهمانان خارجی را تهدید می کند اما به شکل غیر­قابل باوری، مهمانان خارجی سینماحقیقت به دلیل اهمیت این رویداد و همچنین اهمیت فرهنگ ایرانی و سینمای مستندی که داریم در این دوره هم به ایران آمدند و خوشبختانه مهمانی نداشتیم که به دلیل تهدیدها از سفر به ایران ممانعت کند.
وی اعلام کرد: امسال  نزدیک به 40 مهمان تراز اول بین المللی و 56 فیلم از 33 کشور در دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت داریم که آمار بسیار خوبی است.
مرتضی رزاق کریمی خاطر نشان کرد: این فیلم ها با نگاه کیفیتی و از بین 4 هزار فیلمی که به دفتر جشنواره رسیده بودند، انتخاب شدند و در بین آنها مستندهایی وجود داشت که برخی از داوران خارجی مدت ها به دنبال آن می گشتند و با دیدن آنها در جشنواره اظهار تعجب می کردند. این موضوع نشان از  اعتبار جشنواره­ای است که با استانداردهای بین المللی فعالیت می­کند.
قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش یکی از وجه های متمایز کننده این دوره از سایر دوره ها را برگزاری دوره «پیچینگ» به شکل عملی دانست.
وی گفت: در سه سال گذشته و در طی جشنواره، کارگاه آموزش پیچینگ برای مستندسازان توسط اساتید بین المللی برگزار شد و در آن نحوه ارایه طرح و جذب سرمایه به مستندسازان آموزش داده شد، اما در دوره دوازدهم برای اولین بار «پیچینگ» به شکل عملی با حضور حامیان داخلی و خارجی برگزار شد.
مرتضی رزاق کریمی ادامه داد: حدود 18 طرح از میان 100 طرح در این دوره انتخاب و 7 طرح به مرحله نهایی راه پیدا کردند.
وی ادامه داد: اگر این پیچینگ به تولید منجر شود، گام بسیار مهم و بزرگی در بحث تولید مشترک برداشته می شود که نه فقط از نظر فرهنگی که از نظر اقتصادی می تواند برای سینمای مستند دستاورد بزرگی محسوب شود.
رزاق کریمی سومین دستاورد جشنواره را که برای نخستین بار در دوره دوازدهم اتفاق افتاد، نمایش همزمان فیلم های جشنواره سینماحقیقت در 12 استان دانست.
مرتضی رزاق کریمی گفت: هرساله پس از پایان یافتن جشنواره و به فاصله چند روز در یکی از استان ها، فیلم های برگزیده با حضور منتخبین نمایش داده می شد، اما امسال فیلم های جشنواره در 13 استان نمایش داشته اند که بازخوردهای بسیار خوبی از آنها دریافت کرده ایم.
وی درباره نحوه انتخاب استان ها برای نمایش فیلم ها گفت: این انتخاب براساس علاقه ، پتانسیل، درخواست و اعلام آمادگی اداره کل ها بوده است و البته استان هایی که در آنها «خانه مستند» با حمایت مرکز گسترش تاسیس شده بود، در اولویت بودند.
دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تا روز 25 آذرماه در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد. آیین اختتامیه این رویداد عصر یکشنبه 25 آذر در سالن اندیشه برگزار می‌شود.
 
 
 
 
کد مطلب: 4056
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *