۰
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۴
در نخستین نشست تخصصی بازار فیلم عنوان شد:

به دنبال نهادهایی باشید که امکانات رایگان در اختیار شما قرار دهند

نخستین نشست بازار فیلم بخش بین الملل با حضور برونو بتاتی با عنوان تهیه کنندگی مشترک سه شنبه 19 آذر در پردیس چارسو برگزار شد.
به دنبال نهادهایی باشید که امکانات رایگان در اختیار شما قرار دهند
به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی«سینماحقیقت»، برونو بتاتی تهیه کننده و پخش کننده فیلم از کشور شیلی در ابتدای نشست اظهار کرد: هدف این جلسه پیدا کردن منابع مالی برای فیلم است که این روزها اهمیت کمتری به آن داده می شود. این موضوع که چگونه برای فیلم های مستند منابع مالی پیدا کنیم و چرا باید تهیه کننده مشترک داشته باشیم؟
وی در ادامه گفت: یکی از روش هایی که برای پیدا کردن منابع مالی وجود دارد استفاده از نهاد های عمومی مانند شهرداری است. این نهادها ممکن است به فیلم شما کمک کنند که به آن منابع نرم هم می گویند، چون وقتی پول می گیرید قرار نیست این پول را پس بدهید. این نوع منابع را می توان با نوع دیگری از منابع مقایسه کرد که به آن پول های سخت می گوییم. این منابع خصوصی هستند و شما در ازای پولی که می گیرید باید بازگشت سرمایه داشته باشید. این منابع به نوعی وام به حساب می آیند.
بتاتی با اشاره به این که دریافت منبع مالی نرم برای فیلم آسان تر است،تصریح کرد: یکی از قوانین برای تهیه کننده این است که وقتی می دانید فیلم را نمی توانید تمام کنید سراغ پول گرفتن نروید. در درجه اول از پایان فیلم مطمئن شوید و بعد کار را شروع کنید و به دنبال منابع ملی بروید. تمام امکانات را مدنظر قرار دهید و سپس سراغ آدم هایی بروید که می توانند به طور خصوصی به شما پول دهند.
وی با تاکید بر این که می توان از برخی نهادها تسهیلاتی برای ساخت فیلم دریافت کرد، گفت: شاید بسیاری از نهاد ها نتوانند به صورت مستقیم پولی در اختیار شما قرار دهند، اما شما می توانید از سرویس هایی مانند اسکان گروه یا حمل و نقل استفاده کنید. در تهیه کنندگی مشترک تهیه کننده با شما در امکانات و امتیازات فیلم شریک می شود اما فیلم مستند یک امتیاز خاص دارد؛ شما می توانید تلاش کنید تا تمام مالکیت فیلم برای شما باشد.
این تهیه کننده تصریح کرد: اگر به این نتیجه رسیدید که فیلم مستند همه دارایی معنوی شما است، باید تلاش کنید تا اختیار فیلم خود را به آن سوی مرزها نفرستید. وقتی این مالکیت به خارج از مرزها رفت نمی توانید عایدی از فیلم داشته باشید.
وی در ادامه به ارائه راه های کسب درآمد برای فیلم پرداخت و گفت: فیلم های مستند برای کارگردانانی که آن ها را می سازند، مهم هستند چون فکر می کنند مهم ترین موضوع را انتخاب کردند. پس اولین کسی که شما باید بتوانید آن را قانع کنید دوستان و خانواده تان هستند. ممکن است خانواده پول نداشته باشند ولی پیگیری را به شما یاد می دهند و شاید بتوانند شما را به کسی دیگری معرفی کنند.
بتاتی افزود: کمپانی یا  آدم هایی بیابید که می توانند سرویس بخشی از کار شامل حمل و نقل، غذا یا تجهیزات را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند.
وی در پایان عنوان کرد: در دنیای مستند پیدا کردن سرمایه گذار کار سختی است. سرمایه گذاران در دنیای موسساتی مانند بانک در ازای قرارداد با شما فیلمی می خواهند که فروش داشته باشد در حالی که در دنیای مستند برگشت این پول ها امری دشوار است.
* دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد.
 
کد مطلب: 3879
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *