۱
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۹

ملاقات با گورباچف؛ آخرین مستند «ورنر هرتزوگ» در سینماحقیقت

«ملاقات با گورباچف» Meeting Gorbachev عنوان جدیدترین فیلم مستند «ورنر هرتزوگ» سینماگر برجسته‌ی آلمانی است که در بخش نمایش‌های ویژه دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.
ملاقات با گورباچف؛ آخرین مستند «ورنر هرتزوگ» در سینماحقیقت
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، دیدار ورنر هرتزوگ با میخائیل گورباچف، دریچه‌ای شگرف به برخی از مهمترین رخدادهای قرن بیستم، از خلع سلاح هسته‌ای تا اتحاد آلمان باز می‌کند. در این فیلم، هرتزوگ و گورباچف سه بار در یک بازه‌ی زمانی شش‌ماهه با هم ملاقات می‌کنند. اگرچه آخرین رئیس‌جمهور اتحاد جماهیر شوروی جسماً بیمار است، اما ذهن او بسیار پویاست. گرمی و شوخ طبعی او و قدرت فیلمساز در رخنه به حواشی غیرمنتظره و زندگی خصوصی گورباچف، نشاندهنده تعامل بین طرفین است.
مستند «ملاقات با گورباچف» که محصول سال 2018 کشورهای آنگلستان، آمریکا و آلمان است، پیشتر در جشنواره‌های وین، لایپزیگ، تورنتو، تلوراید و... به نمایش درآمده است. هرتزوگ این فیلم را با همراهی آندره سینگر کارگردانی کرده است.
ورنر هرتزوگ متولد سال 1942 (76 ساله) در مونیخ آلمان است. او کارگردانی سینما را از سال 1968 با فیلم «نشانه‌های زندگی» آغاز کرد. از دیگر فیلم‌های سینمایی هرتزوگ می‌توان به معمای کاسپار هاوزر، فیتزکارالدو، جایی که مورچه‌های سبز خواب می‌بینند، شکست‌ناپذیر، آبی وحشی دوردست، سپیده‌دم رهایی و... اشاره کرد. آخرین فیلم سینمایی او هم «نمک و آتش» است که در سال 2016 کارگردانی کرده است.
این فیلمساز نامدار آلمانی در سال 1982 برای «فیتزکارالدو»، برنده جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن شده است.
هرتزوگ 14 فیلم مستند هم ساخته است که عناوین آن سرزمین سکوت و ظلمت، پژواک‌های امپراطوری تاریکی، صدای زنگ از ژرفنا، دیتر کوچولو باید پرواز کند، بهترین دوست من، چرخ زمان، الماس سفید، مرد خرس قهوه‌ای، ملاقات‌هایی در انتهای جهان، غار رویاهای فراموش شده، مردمان شاد: یک سال در تایگا، به بیابان، جل‌الخالق! خیالبافی‌های دنیای مرتبط، به درون، است.
*دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.


 
کد مطلب: 3504
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *