۰
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۴

تاکید سه مستندساز برجسته بر ضرورت قانون "نمایش اول" در جشنواره سینماحقیقت

اُرد عطارپور، مهرداد اسکویی و محسن استادعلی سه مستندساز برجسته‌ی کشور بر اهمیت و ضرورت گنجاندن قانون نمایش اول یا همان premier در بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت تاکید کردند.
تاکید سه مستندساز برجسته بر ضرورت قانون "نمایش اول" در جشنواره سینماحقیقت
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، اُرد عطارپور با تاکید بر ضرورت افزودن قانون اولین نمایش فیلم‌های مستند در آیین‌نامه‌ی جشنواره سینماحقیقت (premier) گفت: من به شخصه ترجیح می‌دهم اولین نمایش فیلمم در جشنواره سینماحقیقت باشد، چرا که این جشنواره معتبرترین جشنواره مستند ایران است.
وی با اشاره به ویژگی‌های مثبت حضور مستندسازان به عنوان مخاطبان اصلی جشنواره سینما‌حقیقت تاکید کرد: اعضای این حرفه به تماشای آثار یکدیگر می‌نشینند و ضمن نقد آثار دیگری، در جریان نحوه کار سایر فیلمسازان قرار می‌گیرند. فیلمسازان حوزه مستند علاقمند هستند که با حضور در این جشنواره، خود را ارزیابی کنند و با آثار دوستان خود آشنا شوند؛ به همین دلیل جشنواره سینماحقیقت برای مستندسازان اهمیت بالایی دارد.
مهرداد اسکویی هم با تاکید بر این که جشنواره سینماحقیقت باید قانون اولین نمایش را در آیین‌نامه خود قرار دهد، گفت: قانون اولین نمایش ملی فیلم باید در مقررات جشنواره سینماحقیقت گنجانده شود، چون این جشنواره مهم‌ترین جشنواره ملی سینمای مستند ایران در سطح منطقه و جهان است و اگر فیلمسازی می‌خواهد با فیلم بلند یا نیمه بلند خود در این فستیوال شرکت کند، باید اولین نمایش فیلمش را برای این جشنواره نگاه دارد.
کارگردان «رویاهای دم صبح» در ادامه عنوان کرد: تمام فیلم‌هایی که تا به حال به جشنواره سینماحقیقت فرستاده‌ام، اولین نمایش خود را در این فستیوال تجربه کرده‌اند و به این عبارت، در جشنواره سینماحقیقت رونمایی شده‌اند.
اسکویی افزود: معتقدم فیلمی که در جشنواره‌های داخلی دیگر نمایش داده شده نباید در بخش مسابقه جشنواره سینماحقیقت حضور داشته باشد. چنین فیلم‌هایی می‌توانند در بخش‌های جنبی یا ویژه نمایش داده شوند. باید عطش تماشای فیلم‌های بخش مسابقه در مخاطبان وجود داشته باشد.
محسن استادعلی نیز با بیان این که افزودن قانون اولین نمایش فیلم‌های مستند به آیین‌نامه سینماحقیقت اتفاق خوبی است، اظهار کرد: شاید در سال‌های اولیه که این قانون به آیین‌نامه جشنواره سینماحقیقت افزوده می‌شود، برخی فیلمسازان حاضر به ارائه‌ی فیلمشان به جشنواره نشوند، اما وجود این قانون پس از گذشت چند سال باعث تغییر سیاست‌های کلان جشنواره سینماحقیقت و مستقل‌تر شدن آن می‌شود.
وی افزود: با مستقل‌تر شدن جشنواره سینما‌حقیقت فیلمسازان مستقل هم اولین نمایش فیلم‌های درجه یک خود را به جشنواره سینماحقیقت اختصاص می‌دهند.
 
کد مطلب: 3378
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *