۰
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۵
افشین عزیزی رکورددار دریافت تندیس فیروزه‌ای بهترین موسیقی:

جایزه سینماحقیقت یکی از تاثیرگذارترین اتفاقات زندگی من بود

افشین عزیزی که سه دوره کاندید دریافت تندیس فیروزه‌ای بهترین موسیقی فیلم جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بوده و دو دوره موفق به دریافت آن شده است، گفت: جایزه سینماحقیقت یکی از تاثیرگذارترین اتفاقات زندگی من بود و با دریافت این جایزه احساس کردم زحماتم دیده می‌شود.
جایزه سینماحقیقت یکی از تاثیرگذارترین اتفاقات زندگی من بود
به گزارش ستاد خبری یازدهمین جشنواره سینماحقیقت، این آهنگساز افزود: من پیش از دریافت تندیس سینماحقیقت، برای حدود ده فیلم سینمایی از جمله «کوچه بی‌نام» و «هفت ماهگی» موسیقی ساخته بودم و به عنوان آهنگساز در سریال‌هایی چون «پریا» هم حضور داشتم. همچنین هفت دوره به صورت متوالی در جشنواره فیلم فجر با فیلم‌های هاتف علیمردانی شرکت کردم، اما در بسیاری از اوقات داوران جشنواره که فیلم‌های سینمایی را داوری می‌کردند، حتی نام من را هم نشنیده بودند؛ در حالی که دیگران معتقد بودند که باید برای برخی از این فیلم‌ها کاندیدای دریافت تندیس موسیقی می‌شدم.
عزیزی در ادامه اظهار کرد: این اتفاق ناخوشایند ادامه داشت تا این که در نخستین سالی که تندیس فیروزه‌ای موسیقی فیلم به جشنواره سینماحقیقت افزوده شد، من با ساخت موسیقی «رویاهای دم صبح» موفق به دریافت این تندیس شدم.
وی با تاکید بر این که جایزه سینماحقیقت نگاه او را نسبت به ساخت موسیقی فیلم حرفه‌ای‌تر کرده است، عنوان کرد: خوب به خاطر دارم در همان جشنواره نهم محمود کلاری یکی از داوران جشنواره بود و احساس من این بود که به فیلم مستند و به ویژه موسیقی آن بهای بیشتری داده می‌شود. فردای جشنواره هم به قدری از جایزه‌ام انرژی گرفتم که پس از آن سطح کار خود را ارتقا دادم. خداراشکر که این جایزه نصیب من شد تا انرژی‌بخش کار من باشد.
عزیزی با بیان این که تندیس فیروزه‌ای موسیقی فیلم باعث توجه بیشتر مستندسازان به موسیقی آثارشان شد، تصریح کرد: تا پیش از آن بخش موسیقی برای فیلمسازان چندان جدی نبود و بیشتر از آهنگ‎‌های انتخابی استفاده می‌کردند. کمتر کارگردانی بود که از یک آهنگساز برای ساخت موسیقی مستندش استفاده کند، اما با درنظر گرفتن تندیس برای موسیقی فیلم از سوی جشنواره سینماحقیقت به عنوان یکی از مهم‌ترین جشنواره های آسیا، نگاه حدود 50 درصد از مستندسازان به استفاده از آهنگساز در آثارشان تغییر کرد. این تندیس اعتبار ویژه‌ای دارد و به افرادی که آن را دریافت می‌کنند، توجه بیشتری می‌شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: موسیقی مستند جدی‌تر از موسیقی فیلم سینمایی و دشوارتر از آن است، چرا که فیلم مستند داستانی واقعی را روایت می‌کند و موسیقی بد می‌تواند باعث برداشتی اشتباه از قصه شود. خوشبختانه امسال آهنگسازان بزرگی برای آثار مستند موسیقی ساخته بودند از جمله کریستف رضاعی، فردین خلعتبری، فریدون شهبازیان و بوریس اسکارلسکی که این موضوع برای من بسیار جذاب بود.
 
کد مطلب: 3362
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *