۰
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۱

پیمپاکا توویرا: باید بیننده خودش را جزیی از مستند حس کند

پیمپاکا توویرا داور تایلندی بخش مسابقه بین‌الملل فيلم‌های كوتاه و نيمه‌بلند یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، از تجربه شرکت در این رویداد می گويد.
پیمپاکا توویرا: باید بیننده خودش را جزیی از مستند حس کند
1) من داور فیلم‌های کوتاه و نیمه کوتاه هستم. در چند جشنواره شرکت داشتم. جشنواره‌هایی در آلمان، سوییس و هنگ‌کنگ و همچنین در جشنواره‌ یاماگاتا در ژاپن داور بودم. امروز اولین روزی است که به جشنواره سينماحقيقت می‌آیم. در واقع اولین روز و اولین باری است که به ایران می‌آیم. به همین دلیل تاکنون هیچ فیلمی را در این جشنواره ندیدم. اما به طور کلی فیلم‌های ایرانی زیادی دیده‌ام. دوست دارم که فیلم‌های مستند کشورهای مختلف را ببینم. دیدن این فیلم‌ها دریچه‌ای نو به روی من باز می‌کند. باعث می‌شود که درباره‌ چیزهایی که تا به حال از آن‌ها اطلاعی نداشته‌ام، کند و کاو کنم. وقتی از کشوری دیگر فیلم می‌بینم، اطلاعات خوبی درباره‌ آن کشور به من منتقل می‌شود. در حال حاضر چون اولین روز حضورم در ایران است، ترجيح مي‌دهم نظر مفصلي درباره فيلم‌ها ندهم بخصوص كه به هر حال ما در بخش داوري هستيم اما می‌توانم بگویم جشنواره‌ حقیقت به خاطر این که یک جشنواره‌ تازه نیست، بلکه یازده سال است که برگزار می‌شود، یک جشنواره‌ خوب و با قدمت به حساب مي‌آيد و برنامه‌ریزی دقیقی دارد.
2) در کار داوری چیزی که برای من مهم است، این است که نگاه تازه‌ای به سوژه شده باشد و تکراری نباشد. در واقع باید موضوع، اصل كار فيلم باشد. مستندی خوب است که وقتی بیننده آن را تماشا می‌کند، بتواند خودش را جزیی از آن در نظر بگیرد. خیلی مهم است که مستند چطور ساخته شده باشد. بیننده باید بتواند خودش را با داستان فیلم سازگار ببیند. فیلم باید بیننده را به ریشه‌های داستان برساند. باید بیننده بفهمد که مستندساز در پی گفتن چیست.
3) چیزی که در مورد مستندها مهم است، طول فیلم نیست. مهم نیست که فیلم، بلند، نیمه بلند یا کوتاه باشد. فیلمساز می‌تواند در یک فیلم کوتاه نیز به هدفش برسد و منظور خودش را بیان کند. مهم راهی است که فیلمساز باید برای تاثیرگذاری روی بیننده‌ها پیدا کند. من در جشنواره‌ سوییس فیلم‌هایی دیدم که علیرغم کوتاه بودن، تاثیر زیادی بر من گذاشتند. در آن جشنواره، همه‌ فیلم‌ها کوتاه بودند ولی به شدت تاثیرگذار. طول فیلم باعث نمی‌شود که فیلمساز به هدفش نرسد. تاثیرگذاری فیلم به کوتاهی یا بلندی آن ربطی ندارد.
 
کد مطلب: 3238
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *