۰
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۲

جلوه های بصری بسیاری از مشکلات فیلمبرداری را برطرف کرد

امیررضا معتمدی گفت: جلوه‌های بصری تکنیکی است که امروزه بسیاری از مشکلات و محدودیت‌های فیلمبرداری را برطرف کرده است.
جلوه های بصری بسیاری از مشکلات فیلمبرداری را برطرف کرد
به گزارش ستاد خبری یازدهمین جشنواره سینماحقیقت، کارگاه جلوه های بصری در سینمای مستند با حضور سید امیررضا معتمدی ساعت 14 روز دوشنبه 20 آذر ماه در سالن شماره دو پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.
این استاد جلوه های ویژه با بیان این که سینما حقیقت فرصتی شده است تا علاقه‌مندان به فیلم‌های مستند علاوه بر تماشای فیلم، بتوانند از کارگاه‌های مستندسازی استفاده کنند، گفت: این کارگاه‌ها به ویژه برای کسانی که قدم در راه مستندسازی گذاشته‌اند موثر است. کارگاه امروز در ارتباط با یکی از نوین‌ترین تکنیک‌های فیلمسازی است. جلوه‌های بصری تکنیکی است که امروزه بسیاری از مشکلات و محدودیت‌های فیلم‌برداری را برطرف کرده است و با استفاده از آن می‌توان به نتایج کیفی و کمی دلخواه رسید.
وی ادامه داد: هدف این کارگاه شروع یک ارتباط مستقیم و یا غیرمستقیم است؛ ارتباطی مستمر که باعث تغییر می‌شود و این تغییر در دو طرف ارتباط دیده می‌شود. در این جا مقصود از ارتباط تاثیر و تاثر مستندسازان و ما (کارشناسان) است. ما تحت تاثیر نگاه مستندسازانیم و آن‌ها تحت تاثیر نگاه ما.
معتمدی پیرامون شیوه‌های فیلم‌سازی نوین توضیح داد: روش‌هایی که تاکنون در ایران برای فیلم‌سازی مورد استفاد قرار می‌گرفت، شاید در حال حاضر خیلی در دنیا به کار نرود و روش متداولی نباشد. یکی از این شیوه‌ها جلوه‌های بصری است. این را نباید فراموش کرد که جلوه‌های بصری با جلوه‌های ویژه متفاوت است.
وی افزود: پیش از ورود به بحث جلوه‌های بصری باید فرق بین واقعیت و مجاز را بیان کرد. متفکری اشاره می‌کند پیش از این که انسان‌ها شروع به داستان‌سرایی کنند، کسی از اصطلاح «فرض کنیم» استفاده نمی‌کرد. همه فقط می توانستند واقعیت ملموس را درک کنند. از زمانی که قصه‌گویی شروع شد و این قصه‌ها در غازها با نقاشی نشان داده شد، تصور کردن در بین انسان‌ها باب شد. همین گوشی‌های همراه که امروز در دست همه مشاهده می‌شود، ابزار فرض کردن است.
معتمدی خاطرنشان کرد: بدین ترتیب مجاز وارد زندگی ما شده و آن را تسخیر کرده است. این ورود از بس آرام صورت گرفت، کسی حسش نکرد. جلوه‌های بصری همان مجاز است؛ ابزاری که فیلمساز از آن بهره می‌گیرد تا پدیده‌های غیر واقعی را واقعی جلوه دهد.
 
 
 
کد مطلب: 3097
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *