۰
يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۹

اسدی: کیارستمی می گفت ساخت «نشان» ریسک بالایی دارد

الهام اسدی کارگردان مستند «نشان» و مهرداد شیرطاونی تهیه کننده این مستند سومین مهمانان «فیلم خبر» یازدهمین جشنواره بین المللی سینما مستند بودند.
اسدی: کیارستمی می گفت ساخت «نشان» ریسک بالایی دارد
به گزارش ستاد خبری یازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت،  الهام اسدی کارگردان مستند «نشان» و مهرداد شیرطاونی تهیه کننده این مستند سومین میهمانان «فیلم خبر» یازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت بودند.
شیرطاونی با اشاره به این که «نشان» سومین تجربه مشترکش با الهام اسدی است گفت: از زمانی که فیلمنامه این مستند را خواندم به نظرم کار جالبی آمد چون به معرفی آداب کشور ایران می پرداخت. بنابراین ترغیب شدم تا از آن حمایت کنم.
این تهیه کننده ادامه داد: من دوست داشتم فرهنگ غنی ایران در قالب این مستند ماندگار شود و به دنبال درآمد یا بازگشت سرمایه نیستم.
اسدی درباره «نشان» گفت: زمانی که می خواستم فیلم قبلی ام «پوت» را بسازم، در کلاس های آقای کیارستمی شرکت می کردم. او به من گفت اگر ریسک پذیر هستی این مستند را بساز چون درباره ساخت فرش مستند زیاد ساخته شده و این سوژه تبدیل به کلیشه شده است.
او ادامه داد: زمانی که می خواستم «نشان» را بسازم آقای کیارستمی همچنان در قید حیات بودند و به من گفتند به تو نمی توانم بگویم نساز چون ریسک پذیر هستی.
اسدی درباره این که چرا این مستند کم دیالوگ است گفت: وقتی از کسانی که آیین های محلی را اجرا می کردند درباره چگونگی و علل آن می پرسیدم به من جواب هایی می دادند که با عمل آنها یکی نبود. بنابراین به این نتیجه رسیدم که گاهی برخی اتفاقات را نمی شود در قالب کلمات نشان داد و بهتر است که بگذارم تصاویر آن را بیان کند.
او با اشاره به این که دو سال را صرف تحقیق درباره آیین های قدیمی ایرانی کرده است توضیح داد: بیش از 90 آیین پیدا کردم که در نهایت به 12 رقص رسیدم. می خواستم با ساخت این فیلم درونمایه تفکر مردمی را نشان دهم که اتفاقا «عوام» خوانده می شوند. جالب است که بیشتر این حرکات با الهام از طبیعت شکل گرفته بودند.
 
 
کد مطلب: 3066
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *