۰
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۱

پاسخ به یک پرسش تغذیه‌ای با زبان طنز در مستند «سالسوس»

طی همه‌ی این سال‌ها، سینمای مستند در قالب طنز، کمتر مورد توجه مستندسازان بوده است و نمونه‌های موفق انگشت‌شماری از این گونه‌ی خاص در سینمای ایران وجود دارد. امسال آریان عطارپور با مستند طنز «سالسوس» در بخش مسابقه ملی یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت حضور دارد؛ مستندی که می‌تواند مورد توجه مخاطبان عام قرار گیرد.
پاسخ به یک پرسش تغذیه‌ای با زبان طنز در مستند «سالسوس»
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، آریان عطارپور در این مستند با زبان طنز به این پرسش پاسخ می‌دهد که چرا با وجود اینکه می‌دانیم غذاهای ناسالم مضر هستند، آن را می‌خوریم.
وی اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی من و البته اکثر مردم همواره این است که روزانه چه غذایی بخوریم و این که چه غذایی سالم و چه غذایی ناسالم است. ابتدا تصمیم داشتم فیلمی داستانی درباره این موضوع بسازم که طرح آن را هم نوشتم. سپس این طرح را به شبکه مستند ارائه دادم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که مستندی درباره‌ی سوسیس و کالباس و همین‌طور تغذیه ناسالم بسازم که دارای یک خط داستانی باشد.
کارگردان «سالسوس» درباره‌ی چرایی استفاده از زبان طنز توضیح داد: به عنوان یک بیننده و مخاطب سینما، تمایل بیشتری به آثار طنز دارم و این آثار تاثیر بیشتری بر من می‌گذارند. از سوی دیگر زبان طنز برای بیان موضوعی که انتخاب کرده بودم مناسب بود و می‌توانستم با این موضوع شوخی‌های بسیاری داشته باشم. البته برخورد جدی با این سوژه کلیشه‌ای بود و درباره موضوعاتی مانند روغن ساندویچ که بارها از آن استفاده می‌شود، حرف‌هایی زده شده بود. من در این مستند به بیان یک پرسش پرداختم: «چرا همه ما با اینکه می‌دانیم برخی غذاها ناسالم هستند، باز به خوردن آن‌ها ادامه می‌دهیم؟»
وی ادامه داد: در این مستند اشاره‌ای به تاریخ ورود سوسیس و کالباس به ایران داریم و از طریق چند علاقمند به این محصولات که یکی از آن‌ها خود من هستم و یک دکتر تغذیه، به دنبال پاسخی برای این پرسش هستیم.
عطارپور در پاسخ به این پرسش که چرا کمتر قالب طنز برای فیلم‌های مستند مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: انتخاب ساختار برای یک مستند براساس موضوع آن متفاوت است و نمی‌توان برای هر موضوعی از قالب طنز استفاده کرد. موضوعات روزمره مانند حمل و نقل عمومی که در استندآپ‌کمدی‌ها هم بیشتر به آن پرداخته می‌شود، محتوایی مناسب برای ساخت مستند در قالب طنز هستند و من در نگارش نریشن فیلم خود تحت‌تاثیر استندآپ‌کمدین‌ها بودم؛ اما نباید فراموش کرد که برای هر موضوعی نمی‌توان از ساختار طنز استفاده کرد.
وی پیرامون مدت زمان ساخت مستند خود عنوان کرد: «سالسوس» حدود 43 دقیقه است و فیلمبرداری آن به صورت پراکنده طی هشت ماه انجام شده است. برای قسمت‌های داستانی این مستند هم از نگاتیو 16 میلیمتری استفاده کردیم تا نسبت به تصاویر مستند متفاوت باشد.
گفتنی است که در خلاصه موضوع «سالسوس» آمده است: «دکتر در تلاش است تا بیمار را قانع کند که فرآورده‌های گوشتی مثل سوسیس و کالباس برای سلامت انسان مضرند، اما او زیر بار نمی‌رود و مقاومت می‌کند...»

عوامل تولید این مستند عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان، تدوینگر و تهیه‌کننده: آریان عطارپور، فیلمبردار: سروش علیزاده، صدابردار: یاشار شیردل، صداگذار: زهره علی‌اکبری، آهنگساز: عرفان مشمولی اسبوئی، مدیر تولید: مهدی محمدی‌تجلیل، تهیه شده در: شبکه مستند سیما
آریان عطارپور متولد سال 1372 در تهران، فارغ‌التحصیل رشته عکاسی از دانشگاه هنر و دانشجوی کارشناسی ارشد کارگردانی سینما دانشکده سینما- تئاتر این دانشگاه است. وی سال گذشته نیز با مستند «چغامیش» در بخش مسابقه ملی دهمین جشنواره سینماحقیقت حضور داشت. جایزه بهترین پژوهش از جشنوازه بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و جایزه دوم بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم سلامت، از جمله جوایز این فیلمساز جوان است.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1396، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 3003
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *