۰
جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۷

روایت انتظار دوازده ساله یک پیرزن در قاب دوربین وطن‌دوست

«لوتوس» به کارگردانی «محمدرضا وطن‌دوست» منتخب بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، درباره‌ی پیرزنی است که 12 سال در انتظار مجوز ورود به یک جزیره نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود.
روایت انتظار دوازده ساله یک پیرزن در قاب دوربین وطن‌دوست
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، محمدرضا وطن‌دوست که سال گذشته با مستند «ننا» در دهمین جشنواره سینماحقیقت حضور داشت و كانديد ٦ جايزه و برنده جايزه ويژه هيات داوران شد، امسال با فیلم «لوتوس» به دو بخش مسابقه ملی و جایزه شهیدآوینی جشنواره راه یافته است.
وی درباره‌ی جدیدترین مستندش توضیح داد: از ابتدای فیلم پیرزنی را می‌بینیم که در یک نقطه بکر به تنهایی زندگی می‌کند و از لحظات ابتدایی فیلم، گفتار متن که واگویه‌های پیرزن است آغاز می‌شود؛ پیرزن از کسی می‌گوید که قصد دارد به دیدارش برود...
این فیلمساز تجربه‌گرا ادامه داد: کل فیلم لوتوس از یک صبح تا صبح دیگر است؛ زمانی که در آن از فصل پاییز، زمستان تا بهار را می‌بینیم.
وطن‌دوست پیرامون تفاوت‌های این فیلم با مستند تجربی «ننا» خاطرنشان کرد: «ننا» یک تجربه منحصر به فرد بود که ساخت آن 6 سال زمان برد و تمامی فیلم انعکاس در آب با طراحی صدا و ساخت موسيقی متفاوت بود؛ اما موضوع «لوتوس» اجازه پرداخت با اين ساختار بصری را به ما نمی‌داد. هرچند به لحاظ ترکیب‌بندی و فضاسازی تلاش کردیم تصاویر زيبا و بكری را از طبیعت بگیریم، اما جز پلان آخر که پیچیدگی خاصی داشت و باید دوربین از دو اتاق و درهای کوچک گذر و به آسمان می‌رفت، اتفاق خلاقانه‌ی ویژه‌ای در فرم بصری آن رخ نداد.این مستندساز با تاکید بر این که در فیلم «لوتوس» به لحاظ ساختار روایی خلاقیت‌هایی وجود دارد، تصریح کرد: ما در این فیلم از شیوه روایی تازه‌ای بهره گرفتیم و برخلاف فرم همیشگی که شخصیتی در فیلم معرفی و مشکلش بیان می‌شود، این فیلم را با تعلیق آغاز کردیم که تا پایان  ادامه می‌یابد؛ در واقع شخصیت مستند ما در این فیلم دراماتیزه شده است. موضوعی که هنوز در سینمای ایران یک معضل است، چون بسیاری از سینماگران و دست‌اندركاران نسبت به این موضوع واکنش منفی دارند، در حالی که در جهان این‌گونه نیست و در بسیاری از مستندهای مطرح شاهد دراماتیزه کردن شخصیت و ايجاد تعليق در روايت هستیم.
گفتنی است که عوامل تولید مستند «لوتوس» عبارتند از: نويسنده، فیلمبردار، تدوینگر، کارگردان و تهیه‌کننده: محمدرضا وطن‌دوست؛ دستیار کارگردان: علی طالبی؛ صدابردار و صداگذار: حسن مهدوی؛ گوینده متن: ربابه بخشی‌درمی، آهنگساز: محمدرضا اسحاقی؛ مدیر تولید: محسن پویانفر؛ مجری طرح: سارا معيری؛ تهیه شده در: موسسه فرهنگی و هنری خانه فیلم وطن‌دوست
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1396، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 2855
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *