۰
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۴

مسن‌ترین و جوان‌ترین مستندسازان سینماحقیقت: ورهرام و فخاری

فرهاد ورهرام و رضا فخاری به ترتیب به عنوان مسن‌ترین و جوان‌ترین مستندساز حاضر در بخش مسابقه ملی یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت معرفی شدند.
مسن‌ترین و جوان‌ترین مستندسازان سینماحقیقت: ورهرام و فخاری
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، فرهاد ورهرام متولد سال 1327 بروجرد با 70 سال سن، مسن‌ترین چهره حاضر در بخش رقابتی این دوره از جشنواره سینماحقیقت است. او با مستند بلند «بند آب بند خاک» در بخش مسابقه ملی حضور دارد.
رضا فخاری متولد سال 1375 همدان نیز با 21 سال، جوان‌ترین مستندساز بخش مسابقه ملی است. او با فیلم «فرزند» در این جشنواره رقابت دارد.
در مجموع 78 فیلم مستند راه یافته به بخش مسابقه ملی (دو فیلم با دو کارگردان شرکت دارند) 31 مستندساز متولد دهه‌ی 50 هستند که از این حیث در صدر قرار می‌گیرند. مستندسازان دهه‌ی شصت نیز به فاصله یک نفر، دهه‌ی پنجاه‌ی‌ها را دنبال می‌کنند؛ یعنی دهه‌ی شصتی‌های سینماحقیقت 30 نفر هستند. دهه‌ی هفتادی‌ها تنها 5 نماینده دارند؛ 10 فیلمساز هم متولد دهه‌ی چهل هستند، مستندسازان دهه‌ی سی نیز با 3 چهره در این دوره از سینماحقیقت حاضر هستند. تنها نماینده فیلمسازان دهه‌ی 20 هم که فرهاد ورهرام است.
گفتنی است که از جمع مستندسازان حاضر در بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت، 11 مستندساز زن و 69 مستندساز مرد هستند [دو فیلم دو کارگردان دارد]. به این عبارت، 7/13 درصد منتخبین بخش مسابقه ملی، از بانوان مستندساز هستند.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1396، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 2722
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *