۰
دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱
سوزن‌دوزی تاریک تصاویر روی میز تدوین

زندگی اولین فیلمبردار تاریخ سینمای ایران «مستند» می‌شود

فیلم مستند «سوزن‌دوزی تاریک تصاویر» با موضوع زندگی و فعالیت هنری «میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی» اولین فیلمبردار تاریخ سینمای ایران به کارگردانی «علیرضا قاسم‌خان» در دست تولید است.
زندگی اولین فیلمبردار تاریخ سینمای ایران «مستند» می‌شود
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، قاسم‌خان در گفتگویی پیرامون ساخت مستند «سوزن‌دوزی تاریک تصاویر» اظهار داشت: در این مستند ضمن بررسی زندگی کوتاه «میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی» که در 41 سالگی فوت شد، نگرشی به تاریخ معاصر داریم و این شخصیت را در بستر تاریخی دوره‌ زندگی وی مورد توجه قرار می‌دهیم.
این مستندساز و تهیه‌کننده سینما افزود: فیلم سرشار از تصاویر تاریخی است که از عکاسان ایرانی و خارجی و فیلم‌های قدیمی، با مراجعه به آرشیوهای متفاوت بدست آمده است.
قاسم‌خان درخصوص سوژه جدیدترین اثر مستند خود توضیح داد: میرزا ابراهیم‌خان پسر احمد صنیع‌السلطنه بود و لقب عکاس‌باشی دربار را از پدر به ارث ‌برد؛ به این عبارت عنوان «عکاس‌باشی» که از لقب‌های دوره مظفری است، به وی داده شد. میرزا ابراهیم‌خان در سفر مظفرالدین شاه به اروپا، با دوربین فیلمبرداری نیز آشنا شد و پس از آوردن این دوربین به ایران، اولین تصاویر مستند تاریخ سینمای کشور را ثبت کرد.
وی تاکید کرد: میرزا ابراهیم‌خان جدا از عکاسی و فیلمبرداری، کار چاپ هم انجام می‌داد و کتاب‌های زیادی در زمینه‌های مختلف، از خانه‌داری و کشاورزی گرفته تا قصه‌های کودکان و نوجوانان، برای مردم ایران آماده‌سازی و چاپ کرد.
قاسم‌خان پیرامون انتخاب عنوان فیلم نیز اظهار داشت: از آنجایی که در کشور ما رجوع به اسناد و آرشیوهای بصری هنوز با تنگناها و مشکلات زیادی روبرو است، اسم این فیلم را تا این لحظه، «سوزن‌دوزی تاریک تصاویر» انتخاب کردم؛ در واقع ما با کنار هم قرار دادن تصاویری گنگ و مبهم در دل تاریکی، قصد داریم تصویر روشنی از یک دوره تاریخی و یک شخصیت هنرمند ایرانی بدست آوریم.
او در پایان گفت: این مستند هم‌اینک روی میز تدوین قرار دارد و امیدوارم در جشنواره سینماحقیقت امسال به نمایش درآید.
گفتنی است: مستند «سوزن‌دوزی تاریک تصاویر» به مدت زمان 60 دقیقه، توسط «علیرضا قاسم‌خان» پژوهش، کارگردانی و تهیه می‌شود.
 
کد مطلب: 2580
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *