۰
يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵
گزارشی از سفر مستندسازان به شهر کرمان؛

سینماگران مجذوب دره راگه و نخلستان های سربه فلک کشیده شدند

جمعی از مستندسازان کشور به همراه مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در سفری به شهر کرمان از جاذبه های دیدنی این شهر بازدید کردند.
سینماگران مجذوب دره راگه و نخلستان های سربه فلک کشیده شدند
به گزارش خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، روز دوشنبه مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از جمله سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، مرتضی رزاق کریمی، مجید مغنیان، علیرضا قاسم خان و شهنام صفاجو به همراه جمعی از اعضای هیات انتخاب و داوری دهمین جشنواره سینماحقیقت شامل مهدی باقری، مهدی قربان پور، مهدی گنجی، مهدی شامحمدی، پژمان مظاهری پور، مهدی بوستانی، سام کلانتری، آرش اسحاقی، مهدی منیری و مجید خالقی سروش و همچنین استاد حسین ترابی مستندساز پیشکسوت ، سعید رشتیان، علیرضا حسینی و حسین حقگو از تهیه کنندگان سینمای مستند و جلیل اکبری صحت مدیر روابط عمومی سازمان سنمایی به دعوت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان راهی این شهر شدند.
تعدادی از برگزیدگان دهمین جشنواره سینماحقیقت شامل محمد کارت، آرش لاهوتی، محمدرضا وطن دوست، سعید بهلولی، منوچهر مشیری، مهدی اسدی و صبا ندایی به همراه لقمان خالدی، معین کریم الدینی، علیرضا دهقانی و محسن خان جهانی که از برگزیدگان سال گذشته بودند مدیران مرکز گسترش را در این سفر همراهی کردند.
در نخستین شب از این سفر مسافران سینماحقیقت بازدیدی از باغ فتح آباد داشتند. بنایی مجلل که به واسطه نورپردازی های ویژه در دل شب می درخشید و انعکاس تصویر آن در آب زیبایی خاصی به فضا بخشیده بود. این فضا نخستین عکس های سفر را رقم زد و پس از صرف شام گروه به هتل های درنظر گرفته شده منتقل شدند.
سپیده دم بیست و سوم آذر ماه اتوبوس های سیر و سفر هتل میهمانان را به مقصد ارگ بم ترک کردند. مدیرکل ارشاد کرمان برنامه ای ترتیب داده بود که طی آن پس از اجرای موسیقی سنتی در ابتدای ورودیه ارگ بم گروه با توضیحات راهنما از بخش های مختلف این شهر قدیمی بازدید کردند. سالگرد زلزله نزدیک بود؛ یازدهم دی ماه 1382 روزی که بخش های زیادی از ارگ بم با خاک یکسان شد. حال با گذشت سیزده سال بخش هایی از این بنای تاریخی بازسازی شده و قسمت هایی همچنان ورود ممنوع است. راهنما می گوید: پس از زلزله یونسکو الیافی از جنس کربن را به ما پیشنهاد داد که در ارگ استفاده کنیم اما مقرون به صرفه نبوده و استقامت نداشت به همین دلیل ما از الیاف گذشته بهره می بریم. این شهر با این وسعت از خشت خام ساخته شده و در برخی از بناها از چوب خرما استفاده شده چرا که از جمله چوب هایی است که به هیچ وجه موریانه به آن نفوذ نمی کند.
وی ادامه داد: مرحوم باستانی پاریزی مطلبی درباره ارگ بم داشت و می گفت: «در تاریخ رسم و رسوم ارگ بم تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که این مجموعه در گذشته برای اهالی پشتوانه اقتصادی هم محسوب می شده، به این شکل که اهالی بم دختر خود را به پسری که اتاقی از خود در این شهر نداشت، نمی دادند. در واقع مالکیت شخص در این محل قوت قلبی برای مردم بوده است.»
شعرخوانی های راهنما درباره کرمان و ارگ بم مستندسازان را به شوق می آورد. او تلاش داشت به تمامی پرسش ها حتی دلیل آفت نداشتن بادمجان بم که تبدیل به یک ضرب المثل شده، پاسخ دهد. او از میهمانان خواست تا نوروز امسال به بم سفر کنند تا بتوانند با باز شدن بخش هایی که در حال بازسازی است از ارتفاع 60 متری این شهر قدیمی را تماشا کنند.
با پایان بازدید از قسمت های مختلف ارگ بم مستندسازان برای صرف ناهار به رستورانی برده شدند که در حاشیه این صرف ناهار شهردار بم دیداری با دبیر دهمین جشنواره سینماحقیقت داشت.
در ادامه نوبت به تماشای قنات های اکبرآباد و قاسم آباد و دیدار از نخلستان های این شهر رسید. قنات هایی با آب زلال که اهالی به صورت نوبت بندی از آب آن برای نخلستان های خود بهره می برند و نخل هایی بلند بالا که در این فصل تنها خرماهای جامانده و خشک شده روی آن جا خوش کرده بودند.

برگ های کشیده نخلستان، آسمان آبی رنگ کرمان را مخفی کرده و سایه بانی خنک برای مستندسازان به وجود آورده بود. این محل سرشار از قاب هایی تازه و جذاب برای مستندسازان بود چنان که همه سخت مشغول عکاسی و فیلمبرداری بوده و قصد دل کندن از لوکیشن فیلم های «محمد رسول الله» و «رستاخیز» را نداشتند اما زمان کوتاه بود و برنامه ها فشرده.
با پایان بازدید از نخلستان، مراسمی در هتل جهانگردی از سوی استاندار کرمان برای مستندسازان ترتیب داده شده بود که در این مراسم از دبیر جشنواره، محمد علی روسفید، مسعود اشجعی، رضا فهیمی و حامد سعادت تقدیر شد.
دومین روز از سفر برگزیدگان جشنواره به کرمان با بازدید از دره «راگه» آغاز شد. دره ای عمیق و زیبا حاصل از فرسایش آب در دشت رفسنجان که تنها بخشی از سال البته با استفاده از ماشین های مدل سافاری می توان در آن قدم گذاشت. چرا که راه ناهموار بود و امکان رانندگی با ماشین های عادی در جاده این دره وجود نداشت.
این دره با عمقی معادل ۷۰ متر و وجود چشمه ساران متعدد در عمق زمین از جمله بکرترین و زیباترین مناطق کویری کشور محسوب می شود و می توان در آسمان آن پرندگانی چون عقاب، دراج و کبک را در حال پرواز تماشا کرد.
جاذبه های طبیعی راگه جمعیت 70 نفری مستندسازان را در خود بلعیده بود و در هر سو چند نفری مشغول عکاسی و تماشای شگفتی های منحصر به فرد دره بودند.
با سوار شدن مسافران به اتوبوس و گذشت چند دقیقه ای، گروه به خانه حاج آقا علی در شهر رفسنجان رسیدند. یکی از بزرگترین و زیباترین خانه‌های خشتی و سنتی جهان که همچنان در حال بازسازی است و بیشتر به کاخ و عمارت های حاکم نشین شباهت دارد.
هشتاد و شش اتاق در چهار بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده اند و یک آشپزخانه بزرگ و انبار بزرگ وظیفه تامین نیازهای این مجموعه را بر عهده داشته اند.
پشت بام خانه گویا برای مستندسازان جذاب تر بود و بیشتر زمان بازدید به عکس های تک نفره در پشت بام گذشت اما در نهایت حوضی بزرگ در یکی از چهار حیاط این خانه مکانی برای عکس دسته جمعی مستندسازان و مدیران فراهم آورد تا بازدید از این مکان برای همیشه در خاطرات ماندگار شود.
ضیافت شام شهردار سومین برنامه اهالی کرمان برای مستندسازان بود که در آن علی بابایی ترجیح داد سخنرانی نداشته و تنها پذیرای مستندسازان برای صرف شام باشد.
در سومین روز از سفر به این شهر بازدید از بازار و حمام گنجعلی خان جزیی از برنامه های ترتیب داده شده برای میهمانان تهرانی بود. طولانی‌ترین راسته بازار ایران که برای تماشای آن تنها یک ساعت فرصت وجود داشت. زمان اندک و بازار مجلل تنها فرصت تماشای بخشی از طاق ها و دیوارها را به همراه بازدیدی عجولانه از حمام گنجعلی خان فراهم کرد. حمامی به یادگار مانده از دوران شاه عباس که با کاشی های پرنقش و نگار و سنگهای مرمر تزیین شده است.
بازدید از مجتمع تفریحی گردشگری فلامینگو آخرین بخش از سفر مستندسازان پیش از رفتن به فرودگاه محسوب می شد. مجتمعی که قرار است به زودی به یکی از مراکز بزرگ تفریحی تبدیل شود و بخش هایی از آن چون باغ پرندگان کامل شده است. مهدی سیاوشی مدیر این مجموعه پس از صرف ناهار توضیحاتی درباره پروژه هفت باغ علوی داد که قرار است کرمان را به ماهان متصل کند. رستوران گردان، شـهربازی، پیسـت کارتینـگ و بـاغ پرندگان بخشی از امکانات تفریحی درنظر گرفته شده برای این پروژه است.
در ادامه محمدرضا علیزاده؛ مدیرکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان ضمن تشکر از ستاد اجرایی جشنواره و میهمانان گفت: در این مدت کوتاه گشت و گذار در شهر کرمان که یکی از استان های پهناور کشور است کاری دشوار بود و ما تلاش کردیم بازدیدهایی را از دیدنی های این شهر ترتیب دهیم. اگر باعث خستگی شما شدیم عذرخواهی می کنیم.
در ادامه سعید رشتیان که به عنوان نماینده مستندسازان دعوت شده به کرمان پشت میکروفن قرار گرفته بود، ضمن تشکر از اهالی کرمان ابراز امیدواری کرد که چنین سفرهایی علاوه بر آشنایی مستندسازان با شهرهای ایران باعث جذب سرمایه برای ساخت مستندهایی پیرامون این شهرها شود.
این سفر سه روزه که حاصل آن آشنایی بیشتر مستندسازان با یکدیگر و شناخت یکی از استان های کویری ایران و جذابیت های طبیعی آن بود روز پنجشنبه با پرواز هواپیما به مقصد تهران به پایان رسید. 
کد مطلب: 2539
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *