۰
چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
در مراسم دیدار مستندسازان با استاندار کرمان عنوان شد؛

خانه مستندسازان کرمانی افتتاح می شود

مدیرکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از راه خانه مستندسازان کرمانی با همراهی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خبر داد.
خانه مستندسازان کرمانی افتتاح می شود
مراسم دیدار مستندسازان با استاندار کرمان  با حضور سید محمد مهدی طباطبایی نژاد؛ دبیر دهمین جشنواره سینماحقیقت، علیرضا رزم حسینی؛ استاندار کرمان و محمدرضا علیزاده؛ مدیرکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان شب گذشته - 23 آذر ماه - در هتل جهانگردی این شهر برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، محمدرضا علیزاده ضمن خیرمقدم به سینماگران و تبریک ایام میلاد مسعود پیامبر و هفته وحدت اسلامی گفت: خوشحالیم که میزبان جمعی از مستندسازان ، پیشکسوتان و مسوولان دهمین جشنواره سینماحقیقت هستیم.
وی با اشاره به برنامه ریزی هایی که در زمینه تقدیر از مستندسازان کرمانی در جشنواره دهم صورت گرفته بود، اظهار کرد: از چهاردهم آذر ماه حدود 20 نفر از مستندسازان کرمانی مهمان جشنواره و کارگاه های آن بودند و آثارشان در این فستیوال اکران شد.
مدیرکل ارشاد استان کرمان ادامه داد: حدود 75 نفر از مستندسازان و مسوولان جشنواره از روز گذشته میزبان استان ما شده اند و ما تلاش داریم که در این مدت این دوستان را با ظرفیت های فرهنگی و طبیعی کرمان آشنا کنیم. بازدید از باغ فتح آباد، ارگ بم، قنات ها و شهر رفسنجان بخشی از برنامه هایی است که برای دوستان تدارک دیده ایم تا با بخشی از ظرفیت های استان آشنا شوند.
وی ضمن تشکر از مستندسازان کرمانی که مشارکت خوبی در زمینه حضور در جشنواره سینماحقیقت داشته اند، تصریح کرد: بدون همدلی این دوستان حضور در این رویداد کاری دشوار بود. طی مذاکراتی با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی داشته ایم به امید خدا هفته فیلم مستندسازان بم و خانه مستندسازان کرمانی راه اندازی خواهد شد.
در ادامه این مراسم مجتبی دهقانی از مستندسازان پیشکسوت استان کرمان گفت: تشکر می کنم از استاندار و ستاد اجرایی دهمین جشنواره سینماحقیقت که این بستر را فراهم کردند که سینمای کرمان دیده شود. شهری چهارفصل با اقلیم های مختلف و ادیبان فرهیخته که در آن فیلم هایی چون «محمد رسول الله(ص)» به کارگردانی مجید مجیدی، «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش و «ایران سرای من است» ساخته پرویز کیمیاوی در آن فیلمبرداری شده اند.
وی با تاکید بر این که کرمان یک شهرک سینمایی بزرگ است و فیلمسازان می توانند از این فضا بهره ببرند افزود: جشنواره های مختلف را رصد کردیم و من معتقدم مدیریت طباطبایی نژاد در کل کشور نمونه است.
دهقانی در پایان از حضار خواست تا این مدیر نمونه را 40 ثانیه تشویق کنند.
در ادامه دبیر دهمین جشنواره سینماحقیقت با اشاره به این که هر سال یکی از استان ها را به عنوان میهمان و میزبان همراهی می کنند، گفت: تقدیر از زحمات و تلاش های دوستان در استان، راه اندازی خانه های مستند و آشنایی مستندسازان با ظرفیت های این اماکن از اهداف ما در انتخاب یک استان و تقدیر از مستندسازان آن است.
طباطبایی نژاد ادامه داد: در شرایطی دهمین جشنواره سینماحقیقت پایان یافت که مقایسه وضعیت سینمای مستند نسبت به ده سال گذشته قیاس مع الفارق است. هرچند آثار درخوری از دوران گذشته به یادگار مانده است اما کیفیت و فراوانی آثار در سال های اخیر بسیار قابل توجه است. سختی و دشواری در انتخاب برترین ها نشان از همین بهبود کیفیت دارد.
وی با بیان این که افراد بومی هر شهر اطلاعات بیشتری نسبت به شهر خود دارند، خاطرنشان کرد: تلاش برای رونق سینمای مستند در استان ها طی دوره های گذشته اثربخش بوده و با تقدیر از مستندسازان اصفهانی و آبادانی تشکل های خوبی در این استان ها شکل گرفته است.
دبیر جشنواره در پایان اظهار کرد: امیدوارم همراهی با استان کرمان هم باعث رونق بیشتر مستندسازی و تولید آثار درخشان در این استان شود. باید ازجناب آقای یوسفی که یکی از مستندسازان پیشکسوت سینمای کشور است و سال های طولانی در این عرصه تلاش کرده تشکر کنم.
در بخشی از این مراسم محمدعلی گلاب زاده از پژوهشگران استان کرمان که به خواست استاندار پشت تریبون قرار گرفته بود، با اشاره به قدمت این استان گفت: هنر و حقیقت زیورهای اصلی این سرزمین هستند. آثاری که از شهداد و جیرفت کشف شده اند، بیانگر این واقعیت هستند که مردم کرمان همواره از هنر خود در مسیر صلح بهره برده اند. از میان دو هزار کشف باستان شناسی از این منطقه تنها یک خنجر یافت شده است.
در پایان از استاد محمد علی روسفید، مسعود اشجعی، رضا فهیمی، حامد سعادت و سید محمد مهدی طباطبایی نژاد با اهدای جوایزی تقدیر شد.
 
 
 
کد مطلب: 2537
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *