۰
يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۱

دو کتاب از استاد ضابطی جهرمی و فرهاد ورهرام رونمایی شد

آخرین نشست رونمایی از کتاب در جشنواره دهم سینماحقیقت، به رونمایی از دو کتاب خاص اختصاص داشت.
دو کتاب از استاد ضابطی جهرمی و فرهاد ورهرام رونمایی شد
به گزارش خبرنگار جشنواره سینماحقیقت، کتاب «پژوهش‌ها و اندیشه‌های سینمایی» نوشته احمد ضابطی‌جهرمی و «ایل راه تاراز» نوشته فرهاد ورهرام در آخرین روز جشنواره دهم رونمایی شدند.
در ابتدای این نشست که با حضور نویسنده دو کتاب و ارد عطارپور در مقام کارشناس برگزار شد، فرهاد ورهرام مروری بر مراحل ساخت مستند «تاراز» در سال 64 داشت که برمبنای آن کتاب «ایل راه تاراز» تدوین شده است.
در ادامه ضابطی جهرمی درباره اثر تازه فرهاد ورهرام گفت: شب گذشته کتاب ایل راه تاراز را تا دیر وقت مطالعه می‌کردم. از‌آنجا که با محتوا و تصاویر آن پیوند دارم شاید این کشش برایم بود تا نیمی از آن را مطالعه کنم. به خصوص که گرافیست کتاب با هدایت آقای ورهرام تصاویر را طوری چیده است که ترکیبی از صحنه و پشت صحنه فیلم را نشان می‌دهد و حس و حال کاملی را به مخاطب منتقل می‌کند.
وی ادامه داد: به تمام علاقمندان سینمای مستند این کتاب را پیشنهاد می‌کنم به خصوص که با سی‌‌دی فیلم همراه است و می‌توانند همراه با کتاب اصل فیلم را هم ببینند.
ضابطی جهرمی که در مقام تدوین‌گر برای مستند «تاراز» با ورهرام همراهی داشته در ادامه گفت:«زمان ساخت این مستند همه ما جوان بودیم. سی سالی که از زمان ساخت این مستند می‌گذرد یک تاریخ است برای سینمای ایران و امروز ارزش آن مشخص می‌شود. این مستند یک اثر تاریخی است و سینمای مردم‌شناسی ایران با همین فیلم آغاز می‌شود. دل بستگی به این فیلم نه فقط برای بومیان که در میان دانشگاهیان هم رد و نشانی معین دارد.
 در ادامه ارد عطارپور هم گفت: وقتی این کتاب را در دست گرفتم نتوانستم به زمین بگذارم تا زمانی که آن را بر زمین گذاشتم. چراکه این کتاب علاوه ‌بر مستند «تاراز» برای من رمزگشایی از مستند «علف» هم بود. بخش‌هایی از فیلم را که نمی‌بینیم اما باعث شده بعنوان یک اثر کلاسیک ماندگار ثبت شود. آقای ورهرام لحظه به لحظه از همراهی خود با این خانواده را در این کتاب ثبت کرده است و کوچکترین بخص آن را نادیده نگرفته است. دقیقا مانند یک مردم‌نگار. از این منظر ایشان هم فیلمسازند و هم مردم‌نگار.
این مستندساز و کارشناس ادامه داد: فرهاد ورهرام در این کتاب علاوه‌بر روایت کامل جزئیات زندگی این افراد که نشان دهنده دقت مردم‌نگارانه اوست، سراسر روایت را رنگی دراماتیک هم بخشیده که این روایت کتاب را به شدت خواندنی و تأثیرگذار کرده است.
کتاب «پژوهش‌ها و اندیشه‌های سینمایی» نوشته ضابطی جهرمی دیگر کتاب رونمایی شده در این نشست بود که عطارپور درباره آن گفت: علی رغم تقسیم‌بندی این کتاب فکر می‌کنم تمام این کتاب به سینمای مستند مرتبط است. این کتاب را تنها یک نفر می‌توانست بنویسد و او استاد ضابطی جهرمی است که سابقه طولاتی و تسلط بی‌نظیری بر منابع سینمایی دارند. دغدغه‌های ما در سینمای مستند در این کتاب پاسخ داده شده است. از مفهوم و تعریف سینمای مستند بگیرید تا جزئیات دیگر درباره مرزهای سینمای مستند.
در ادامه نشست ضابطی جهرمی خود درباره محتوای کتاب خود گفت: 40 سال است در کار پژوهش برای توسعه دانش سینما در کشورم هستم. امروز به سی و ششمین کتابم رسیده‌ام. این کتاب مجموعه‌ای از مقالات، درسگفتارها و سخنرانی‌های بنده در طول یک دهه است.
کد مطلب: 2476
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *