۰
شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۲

کتاب «سینما و امر تجربی» رونمایی شد

از کتاب «سینما و امر تجربی» در ششمین روز دهمین جشنواره سینماحقیقت رونمایی شد.
کتاب «سینما و امر تجربی» رونمایی شد
به گزارش خبرنگار جشنواره سینماحقیقت، مراسم رونمایی کتاب «سینما و امر تجربی» با حضور محمدرضا مقدسیان(مجری- کارشناس)، رامتین شهبازی (کارشناس)و علیرضا قاسم‌خان پژوهشگر این کتاب انجام شد.
علی‌رضا قاسم خان در ابتدای این مراسم با اشاره به این موضوع که سینمای تجربه سینمایی نیست که با یک بحث در یک دوره تاریخی بحث درباره آن تمام شود، گفت: سینمای تجربی سینمایی فعال و دقیق است و برخلاف آنکه عده‌ای آن را سینمایی صرفا فرمالیستی و مقابل سینمای صنعتی می‌دانند به واقع اینگونه نیست و سینمای تجربی سینمایی بسیار پرشور است و تلاش می‌کند زندگی را از مناظر مختلف نشان دهد.
وی‌در ادامه‌ی این مراسم در مورد جمع آوری این کتاب این‌طور توضیح داد که: با توجه به وضعیت سینمای ما که هنوز درحال تجربه کردن سینما هستیم، مازیار اسلامی پیشنهاد داد که بیاییم مجموعه‌ای از مقالات را انتخاب و منتشر کنیم و الان می‌توان گفت متنی که در دست داریم که این کمک را به ما می‌کند که سینمای تجربی را برمبنای آن آغاز کنیم. از همه مهم‌تر نو بودن کتاب است که مورد توجه قرار می‌گیرد.
رامتین شهبازی پژوهشگر سینما نیز در ادامه‌ی مراسم رونمایی این کتاب با بیان این موضوع که انتشار کتاب «سینما و امر تجربی» را باید به مرکز گسترش تبریک گفت، ادامه داد: چراکه اصولا ما در زمینه نظریه‌پردازی سینمای تجربی در سینمای ایران فقیر هستیم و اگر بخواهیم نظریه پردازی بکنیم هم اول باید بدانیم در جاهای دیگر چه نظریه‌هایی در خصوص نظریه‌پردازی سینمای تجربی مطرح شده است. این پژوهشگر با اشاره به این موضوع که هنوز برخی تجربه کردن را امر تجربی می‌دانند و پرواضح است که غلط است، ادامه داد: تجربه‌ کردن یعنی یادگیری کری که دئست دارید انجام بدهید، اما امر تجربی یعنی شما یاد گرفته‌اید و می‌توانید اصول و قواعد را کنار بگذارید ام، تا زمانی که اصول را فرانگرفته‌ایم چگونه می‌توانیم آن‌را کنار بگذاریم.
کد مطلب: 2443
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *