۰
جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۹

مستند ایران از سینمای مستند دنیا فاصله دارد

عضو هیئت انتخاب جشنواره سینماحقیقت، درباره فیلم‌های راه‌یافته به دهمین دوره جشنواره، گفت: معضل اصلی سینمای مستند را در طراحی فیلم می‌بینم و این نکته در همه فیلم‌ها مشهود است.
مستند ایران از سینمای مستند دنیا فاصله دارد
سام کلانتری در گفتگو با روابط عمومی جشنواره سینماحقیقت، با اشاره به آثار این دوره از جشنواره، اظهار کرد: در مدتی نزدیک به دو هفته، من به عنوان یکی از اعضای هیئت انتخاب 240 فیلم را دیدم.
وی افزود: نتیجه من از دیدن فیلم‌ها این است که سینمای مستند ما در بعضی بخش‌ها پیشرفت کرده‌است و در برخی دیگر نه.
کلانتری معضل اصلی سینمای مستند را در طراحی فیلم ‌دانست و گفت: این مشکل در 240 فیلم مشهود است، در همین حال اما بخش پژوهش مستندها پیشرفت کرده‌است .
این مستندساز با اشاره به جشنواره سینماحقیقت، گفت: سینماحقیقت یک فستیوال مستند است، در حالی‌که برخی آن‌را با جشنواره‌های تلویزیونی اشتباه می‌گیرند. هئیت انتخاب این جشنواره با تعداد بی‌شماری مستند مواجه است که برای تلویزیون ساخته شده نه برای یک فستیوال.
کلانتری سینمای مستند ایران را با جهان مقایسه کرد و ادامه داد: مستند ایران با سینمای مستند دنیا فاصله زیادی دارد و برای کم کردن این فاصله باید تلاش و زمان زیادی را صرف کنیم. در بخش سینمای داستانی این فاصله کمتر است، چون ما کارگردان‌های شاخصی داریم که با شاخص‌های دنیا برابری می‌کنند، اما در سینمای مستند اسم شاخص نداریم.
کد مطلب: 2442
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *