۰
جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۴

میان کیفیت نمایش و گنجایش سالن مجبور شدیم کیفیت را انتخاب کنیم

یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری کار گروه هنر و تجربه گفت: سازمان سینمایی باید فکری کند و مجموعه سینمایی را به عنوان کاخ جشنواره فراهم آورد.
میان کیفیت نمایش و گنجایش سالن مجبور شدیم کیفیت را انتخاب کنیم
جعفر صانعی مقدم به خبرنگار روابط عمومی ستاد جشنواره فیلم حقیقت گفت: استقبال زیادی از جشنواره امسال شده اما به دلیل کوچک بودن سالن ها بسیاری از افراد موفق به تماشای فیلم ها نشده اند.
او که از مشاورین سید محمد مهدی طباطبایی نژاد دبیرجشنواره سینما حقیقت هم بوده  درباره انتخاب چهارسو به عنوان محل برگزاری جشنواره توضیح داد: خود ما می دانستیم که سالن ها کوچک هستند اما اولویت تمرکز سالن ها در یک محل بود تا همه شرکت کنندگان در جشنواره بتوانند در حداکثر ارتباطات با یکدیگر باشند و در جریان تمامی برنامه های جنبی و حاشیه ای جشنواره قرار بگیرند.
صانعی مقدم با بیان این که سازمان سینمایی باید فکری کند و مجموعه سینمایی را به عنوان کاخ جشنواره  فراهم آورد تا هم کیفیت پخش خوبی داشته باشد و هم ظرفیت سالن ها مناسب باشد گفت: در تهران نمی توانیم مجموعه سینمایی را پیدا کنیم که درگیر پخش سینمایی نباشد و همه شرایط مناسب برای برگزاری جشنواره را هم داشته باشد و این موضوع نشان می دهد حتما باید به سازندگان مجموعه های جدید سینمایی پیشنهادهایی در طی ساخت داده شود تا بعدا بتوان از آنها به عنوان محل مناسبی برای جشنواره استفاده کرد.
این عضو شورای سیاست‌گذاری کار گروه هنر و تجربه درباره فضای مستندهای امسال گفت:در چند سال اخیر فیلم های مستند ساخته شده در حوزه حیات وحش  و محیط زیست به حدی رشد کرده اند که گاهی غیر قابل باور است این تولیدات داخلی اند،اما در زمینه سینمای اجتماعی و پرتره به دلیل محدودیت ها و خط قرمزهایی که وجود دارد نتواسته ایم رشدی را که باید تجربه کنیم در حالی که مردم ترجیح می دهند فیلم هایی را ببینند که به زندگی و فضای ملتهب زندگی شان نزدیک باشد.
او با بیان این مطلب که  سازمان ها و تشکیلات دولتی باید کمک کنند تا مردم بر پرده سینما  موضوعاتی را ببیند که در زندگی شان لمس می کنند به تغییر سیاست های سینمای مستقل و هالیوود در جهان اشاره کرد و گفت: حتی امروزه  در سینمای هالیوود و مستقل هم شاهد موضوع هایی هستیم که به زبانی نزدیک به زبان مستند ساخته می شوند.
 صانعی مقدم منتقد بودن صرف را تغییر دهنده شرایط سینمای مستند ندانست و ادامه داد:حتی اگر شرایط مناسبی نداریم این موضوع تنها به مسوولان مربوط نمی شود و بخشی از آن به عهده فیلمسازان است که به جای گله مندی با شناخت آسیب ها باید برای بهتر کردن اوضاع کاری کنند.
او که در سال 76  نمایش فیلم های کوتاه در سینما فلسطین را شروع کرد تبلیغات در زمینه مستند را موضوع بسیار مهم دانست و گفت: مستندهایی که در این جا دیده نمی شوند در شبکه های خارجی و جشنواره ها با خلاف این جریان روبرو می شوند  چرا که این رسانه ها با  بازاریابی و تبلیغات درست فیلم ها را معرفی می کنند و فضایی برای دیده شدن آن ها فراهم می کنند.
این مقام مسوول برخی از مستندها را  مناسب برای پخش تلویزیونی دانست نه اکران های سینمایی در حالیکه تلویزیون با نگاه انحصارگرایانه اش محدودیت های زیادی را برای فیلمسازان ایجاد کرده است.
گفتنی است جشنواره دهم فیلم حقیقت که  از 14  آذر شروع شده تا 21  همین ماه در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد.
کد مطلب: 2417
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *