۰
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۷

کتاب «مستند در عمل» رونمایی شد

در سومین روز از جشنواره سینما حقیقت مراسم رونمایی از کتاب «مستند در عمل» نوشته جیم چاپمن با حضور مترجم کتاب «حسین فراهانی » و همچنین «ارد عطار پور» به عنوان منتقد برگزار شد.
کتاب «مستند در عمل» رونمایی شد
به گزارش روابط عمومی جشنواره سینماحقیقت، مترجم این کتاب در  توضیح مباحث مطرح شده گفت:  «مستند در عمل» در شش فصل  نوشته شده و می تواند برای همه کاربردی باشد اما برای کسانی که تازه وارد این عرصه شده اند نکات ارزشمند تری به نسبت بقیه دارد. ضمن اینکه راهکارهایی برای جذب سرمایه را به فیلمسازان جوان نشان می دهد.
ارد عطار پور هم با اشاره به تفاوت های سرمایه گذاری برای ساخت فیلم مستند در ایران با کشورهای اروپایی و همچنین غیر عملی بودن برخی راهکارهای ارایه شده در کتاب برای جذب سرمایه عنوان کرد: نویسنده کتاب از آن جایی که یک تهیه کننده  است از  این دیدگاه به بسیاری از موضوعات پرداخته و  مسئله سرمایه گذاری را از زمان جرقه زدن ایده در ذهن کارگردان تا ساخت و پخش آن مد نظر قرار داده است.
عطار پور وجود مثال های زیاد از پشت صحنه فیلم های مستند در این کتاب را ارزشمند و قابل درک برای کسانی که می خواهند مستند بسازند دانست و ادامه داد: در کتاب «مستند در عمل » فنون فیلم سازی به صورت عمیق و پیچیده بررسی نشده اما مصادیق ذکر شده در آن می تواند در شناخت مشکلات ساخت یک مستند کمک کننده باشد.
او  با تاکید بر اینکه مستندسازان تازه کار می توانند مخاطبان اصلی این کتاب باشند این نکته را به مفهوم غیر مفید بودن کتاب  برای فیلمسازان حرفه ای ندانست.
عطارپور به اهمیت موضوع پخش و نمایش فیلم های مستند هم اشاره داشت و از قول نویسنده کتاب گفت: خانم چاپمن معتقد است اگر فیلمی امکان نمایش ندارد بهتر است  اصلا ساخته نشود که این موضوع متاسفانه مشکل اصلی مستند سازان ماست و اگر بخواهیم به این توصیه عمل کنیم هیچ فیلمی ساخته نمی شود چرا که در حال حاضر هم هنوز نهایت شانسی که خیلی از مستند سازان مابرای نمایش فیلم هایشان می آوردند  دیده شدن کارهایشان در جشنواره سینما حقیقت است  نه جای دیگری!
گفتنی است تا پایان  جشنواره دهم سینما حقیقت هر روز از یک کتاب مرتبط با موضوع مستند رونمایی می شود.
 
کد مطلب: 2330
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *