۰
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۱

نگاهی به آسیب‌های زیست‌محیطی صنعت مس در سینماحقیقت

فیلم مستند «تب مسین» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی «رهبر قنبری» که درباره‌ی تاثیر صنعت مس بر محیط زیست منطقه کرمان است، مراحل پایانی تولید را پشت سر می‌گذارد تا برای اولین نمایش عمومی، به دبیرخانه دهمین جشنواره سینماحقیقت ارائه شود.
نگاهی به آسیب‌های زیست‌محیطی صنعت مس در سینماحقیقت
رهبر قنبری در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، با ذکر این نکته که فیلم مستند «تب مسین» هشداری جدی در زمینه‌ی تبعات ناشی از استخراج مس را مطرح می‌کند؛ اظهار داشت: در چند سال اخیر درباره‌ی مسأله صنایع و معادن در کشور تحقیقاتی انجام دادم و متوجه شدم این صنایع به طرز وحشتناکی به محیط زیست آسیب وارد کرده‌اند. فیلم مستند «تب مسین» هم به مسائل ناشی از فعالیت‌های مس سرچشمه رفسنجان می‌پردازد و تاثیرات جانبی آن بر محیط زیست و مردم منطقه را منعکس می‌کند.
این فیلمساز در ادامه، به بخشی از این تاثیرات زیست‌محیطی اشاره کرد و افزود: از میان رفتن پوشش گیاهی و جغرافیای وسیع کشاورزی منطقه، تنها نمونه‌ای از اتفاق رخ داده است؛ چرا که نیاز این صنایع به آب فراوان شرایطی بوجود آورده که ذخایر زیرزمینی محدوده منطقه را بلعیده و خشکی به بار آورده است.
قنبری تصریح کرد: صنعت مس منطقه‌ای به شعاع 200 کیلومتر را بلعیده و زمین‌ها را انباشته از سمومی کرده که به محض ورود در ریه دام و حیوانات، زندگی آنها را با خطر مواجه می‌کند؛ به‌گونه‌ای که امروزه حتی دیگر از گرگ‌ها، شغال‌ها و روباه‌ها هم خبری نیست و همه از بین رفته‌اند!
کارگردان مستند «تب مسین» ادامه داد: این شرایط دامپروری منطقه را نیز تحت‌تاثیر قرار داده و گله‌های 30 هزارتایی گوسفندان امروزه به 100 تا 200 راس دام تقلیل یافته‌اند. این وضعیت به اعلام هشدار جدی نیاز دارد و ما نیز تصویربرداری و ساخت فیلم را بر همین اساس آغاز کردیم و ادامه دادیم.
به گفته رهبر قنبری، بیشتر مراحل فنی فیلم به پایان رسیده و بخش‌هایی مانند ساخت موسیقی و صداگذاری فیلم هم‌زمان در حال انجام است. این مستندساز همچنین از تلاش برای پایان کار در خرداد ماه و حضور فیلم در دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت خبر داد.
گفتنی است: عوامل ساخت فیلم مستند «تب مسین» که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه می‌شود، عبارتند از: رهبر قنبری (پژوهش‌گر، کارگردان و تهیه‌کننده)؛ عارف نامور (تصویربردار)؛ مهران کرمی (تدوینگر)؛ امیررحمت حیدری (صدابردار)، امیرحسین یک‌پیکر (دستیار اول تصویربردار) و مهریار قنبری (آهنگساز)
 
کد مطلب: 1655
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *