۰
يکشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۹
برنده‌ی بهترین فیلم جایزه شهید آوینی:

بودجه مرکز گسترش با بضاعت سینمای مستند همخوانی ندارد

برنده تندیس بهترین فیلم جایزه شهید آوینی معتقد است «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» تنها نهادی است که تمرکز خود را روی تولید و عرضه‌ی آثار مستند گذاشته است، اما حمایت مسئولان سینمایی و بودجه جاری این مرکز، با بضاعت سینمای مستند همخوانی ندارد.
بودجه مرکز گسترش با بضاعت سینمای مستند همخوانی ندارد
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، عصر امروز (یکشنبه چهارم بهمن) فیلم مستند «نام و نشان» ساخته‌ی مهدی جعفری بعنوان بهترین فیلم بخش «جایزه شهید آوینی» نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در سالن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نمایش درمی‌آید.

این مستندساز ضمن ابراز خرسندی از دریافت جایزه شهید آوینی، در گفتگویی اظهار داشت: «مشتاق دیده شدن بودم و دوست داشتم این فیلم در بخش‌های دیگر جشنواره نیز به نمایش درآید. متاسفانه نمایش فیلم مستند در تلویزیون و سینمای ایران با مشکل مواجه است و به همین خاطر مستندسازان، جشنواره‌ها را فرصت مغتنمی برای نمایش آثارشان می‌دانند.»

وی با تاکید بر اینکه سینماحقیقت از معتبرترین جشنواره‌های سینمایی کشور است، عنوان کرد: «سینماحقیقت جشنواره بسیار مهمی است و بی‌انصافی است که سالن‌های نمایش خوبی در اختیار این رویداد معتبر نمی‌گذارند. من فکر می‌کنم مشکل سینمای مستند ما در حال حاضر، در حوزه تولید نیست، بلکه سیستم پخش و اکران فیلم‌های مستند نیاز به بازنگری و ارتقاء دارند.»

جعفری در پایان گفت: «مرکز گسترش تنها سازمانی است که تمرکز و دقت خود را برای حمایت از آثار مستند به کار می‌گیرد، اما مسئولان سازمان سینمایی باید بدانند که با توجه به بضاعت بالای سینمای مستند، بودجه مرکز گسترش کافی نیست. تلاش و همت مستندسازان و مسئولان مرکز گسترش و سینماحقیقت، سبب شناخت و استقبال مخاطب از سینمای مستند شده و این تلاش‌ها نباید نادیده گرفته شوند.»

گفتنی است که مستند «نام و نشان» نگاهی به روش‌های نوین ژنتیکی تشخیص هویت شهدای گمنام دارد.
مستند «جیانو» ساخته‌ی فرانچسکو دون جیووانی از کشور ایتالیا، برنده جایزه ویژه هیات داوران بخش مسابقه بین‌الملل نهمین جشنواره سینماحقیقت نیز دیگر پس از «نام و نشان» روی پرده سالن سینماحقیقت می‌رود.

در خلاصه موضوع مستند جیانو آمده است: یک فیلم قدیمى از خانواده‌ای در كشویى از یك خانه متروكه پیدا مى‌شود. فیلمى آرشیوى از تصاویرى كه قدمت آنها به بیش از ١٠٠ سال هم می‌رسد و ما را به قدم زدن در قبرستان شهرى كوچك وامى‌دارد. این فیلم نگاهى سریع به زمان دارد...

گفتنی است این دو مستند از ساعت ۱۷ عصر امروز (4 بهمن)، در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵ به نمایش عمومی درمی‌آید.
کد مطلب: 1645
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *