۰
شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۳
برنده جایزه بهترین پژوهش سینماحقیقت:

نگاه جشنواره فجر به آثار هنری کلی‌گراست

بهترین پژوهشگر نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت معتقد است که نگاه جشنواره فیلم فجر به آثار هنری بویژه سینمای مستند کلی‌گراست.
نگاه جشنواره فجر به آثار هنری کلی‌گراست
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مهران پورمندان کارگردان مستند «یک موسیقیدان فرانسوی در درباره قاجار» که موفق به کسب تندیس بهترین پژوهشگر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شد، درباره‌ی اهمیت پژوهش در حوزه مستندسازی گفت: «پژوهش یکی از نمادهای اصلی و مهم سینمای مستند است که می‌تواند موضوعات مختلف را موشکافانه بررسی کند. اگر روند تحقیق درباره یک موضوع به درستی پیش نرود، فیلم مستند نیز شکل نمی‌گیرد.»

وی ادامه داد: «زمانی که تصمیم گرفتم این مستند را به جشنواره سینماحقیقت ارائه کنم، فکر نمی‌کردم هیات داوری تا این اندازه به جزییات پژوهشی آن توجه کند و بتوانم در نهایت جایزه بهترین پژوهش را دریافت کنم. ضمن اینکه محدودیت آثار بخش مسابقه ملی در این دوره جشنواره سینماحقیقت، ما را با جشنواره‌ای تخصصی رو به رو کرد و بیش از ۷۰ درصد آثار بخش بین‌الملل نیز عالی بودند.»

پورمندان با اشاره به موضوع مستند «یک موسیقدان فرانسوی در درباره قاجار» خاطرنشان کرد: «این مستند از دل یک کار پژوهشی بیرون آمد و کاری درون پروژه‌ای بود. از سال ۱۳۷۸ که درباره هنر قاجار و موسیقی به عنوان یکی از زیرشاخه‌های آن تحقیق می‌کردم، سرود ملی ایران و سراینده آن آلفرد لومر توجه‌ام را به خود جلب کرد و در نهایت این فیلم مستند ساخته شد.»

به گفته این هنرمند، پژوهش این مستند از سال ۸۶ آغاز شد و تا سال ۹۲ ادامه پیدا کرد.

وی پیرامون برگزاری جشنواره فجر و تغییر عنوان جایزه پژوهش نیز عنوان کرد: «نگاه جشنواره فجر در تمام بخش‌های هنری‌اش، اعم از تجسمی، موسیقی، تئاتر و فیلم، نگاه کلی‌گراست. با توجه به این زاویه دید، طبیعی است به سینمای مستند مانند جشنواره سینماحقیقت توجه نکنند. البته من به شخصه هیچ‌وقت از جشنواره فیلم فجر انتظار ندارم بصورت تخصصی به جزییات هنری آثاری که در آن حضور دارند، ورود کنند.»

پورمندان در پایان گفت: «جشنواره‌های هنری تنها جای معرفی آثار نیست. اگر جشنواره فیلم فجر، بخش مستند را در نظر گرفته است، باید بصورت تخصصی به این بخش نگاه کند و اگر این کار را نمی‌کند، بهای واقعی سینمای مستند را نادیده می گیرد.»

گفتنی است: «یک موسیقیدان فرانسوی در دربار قاجار» زندگی و آثار آلفرد لومر را بر اساس اسناد تاریخی چون اسناد وزارت امور خارجه، کتابخانه ملی فرانسه، شهر زادگاه لومر و بسیاری از سندهای دیگر بررسی می‌کند.

این مستند از ساعت ۱۷ عصر امروز (سوم بهمن)، در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵ به نمایش عمومی درمی‌آید.
کد مطلب: 1643
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *