۰
سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۶
کارگردان مستند «مادرکشی»:

«پژوهش» برگ برنده سینمای مستند است

کمیل سوهانی که با فیلم مستند «مادرکشی» جایزه بهترین پژوهش را در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت دریافت کرد، معتقد است که پژوهش اساس کار و برگ برنده‌ی سینمای مستند است.
«پژوهش» برگ برنده سینمای مستند است
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی درباره‌ی سطح کیفی این دوره از سینماحقیقت اظهار داشت: «به نظرم امسال بهترین جشنواره سینماحقیقت را از لحاظ کیفی شاهد بودیم و آثار حاضر در این دوره همگی در سطح مطلوبی قرار داشتند.»

سوهانی با اشاره به اهمیت پژوهش در سینمای مستند عنوان کرد: «فرق اساسی سینمای مستند با داستانی در پژوهش است؛ چیزی که ما در سینمای داستانی نمی‌بینیم و برگ برنده مستندساز به حساب می‌آید. مستندساز قبل از هر عنوانی یک پژوهشگر است و مراحل تحقیق او هر چه بهتر انجام شود، مستند او تاثیرگذارتر خواهد شد.»

وی با بیان اینکه تبدیل جایزه پژوهش در بخش مستند جشنواره فیلم فجر به جایزه بهترین دستاورد فنی و هنری، به اهمیت پژوهش لطمه می‌زند، بیان داشت: «مستندساز برای کشف حقیقت تلاش می‌کند و روند تلاش خود برای رسیدن به حقیقت را به تصویر می‌کشد؛ این یعنی اساس سینمای مستند بر پایه تحقیق و پژوهش بنا شده و به نظرم این جایزه اهمیت زیادی دارد.»

مستند «مادرکشی» که تولید سال ۱۳۹۴ است و با حضور جمعی از مسئولان کشور در جشنواره سینماحقیقت به نمایش درآمد، نگاهی آسیب‌شناسانه به وضعیت حکمرانی آب در ایران دارد. «مادرکشی» با رویکردی پژوهشی می‌کوشد ضمن به تصویر کشیدن مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را بررسی کند.

سدسازی‌های بی‌رویه و دخالت در اکو سیستم طبیعی، حفر بی‌رویه چاه‌های عمیق، انتقال آب بین حوزه‌های مختلف آبریز، از بین رفتن منابع زیرزمینی آب، بهره‌وری پایین و برنامه‌ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت دولتی به جای مدیریت مردمی، از مواردیست که این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن می‌پردازد.

گفتنی است که مستند «مادرکشی» از ساعت ۱۷ عصر امروز (29 دی)، در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵ به نمایش عمومی درمی‌آید.
کد مطلب: 1642
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *