۰
يکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۹
برنده جایزه بهترین مستند کوتاه جشنواره سینماحقیقت؛

سینمای مستند برای بیان مشکل شهرم تاثیرگذارتر بود

هایده مرادی می‌گوید: مستند «قارلی داملار» مشکل دختران شهر من «اردبیل» است و دوست داشتم به نوعی آن را در قالب مستند مطرح کنم؛ چرا که فیلم مستند تاثیرگذاری بیشتری نسبت به سینمای داستانی دارد.
سینمای مستند برای بیان مشکل شهرم تاثیرگذارتر بود
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، هایده مرادی در اولین تجربه مستندسازی خود توانست جایزه بهترین کارگردانی مستند کوتاه بخش مسابقه ملی نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت را از آن خود کند.

مستند «قارلی داملار» یکی از مشکلات روستایی در اردبیل را به تصویر می‌کشد. با آغاز فصل سرما در اردبيل، جوانان روستايی به‌ قصد كار و اشتغال به مناطق گرمسير مخصوصاً تهران سفر می‌كنند و اين آغاز آسيب‌های ناشی از آن است...

مرادی که پیش از این ساخت شش فیلم داستانی را در کارنامه خود دارد، درباره این مستند اظهار داشت: «ساختار این فیلم و گروهی که مرا یاری می‌کردند، کاملا حرفه‌ای بودند. در «قارلی داملار» ایده نویی داشتم و تمام قواعد سینمای حرفه‌ای را رعایت کردم.»

او با بیان اینکه فیلمسازان شهرستانی به اندازه فیلمسازان تهرانی دیده نمی‌شوند، ادامه داد: «تجربه ثابت کرده کسانی که سر و صدای بیشتری دارند، بیشتر دیده می‌شوند. در همین جشنواره سینماحقیقت به من گفتند اگر یک مقدار اسم و رسم‌دار بودی و شیوه تبلیغات را می‌دانستی، «قارلی داملار» بیشتر دیده شده و به آن توجه می‌شد!»

این مستندساز اردبیلی در پاسخ به این سوال که ستاد اجرایی جشنواره، نمایش فیلم «دارلی قاملار» را در یکی از بهترین سئانس‌ها و سالن‌ها (عصر پنجشنبه در سالن شماره 1 فلسطین) برنامه‌ریزی کرده بود، هیات انتخاب این فیلم را بعنوان یکی از 6 فیلم منتخب ایرانی، در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره جای داده بود، هیات داوران هم ضمن قائل شدن 5 عنوان نامزدی، جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه را به این فیلم اختصاص دادند؛ حال شما چه انتظار بیشتری از عنصر "توجه" داشتید؟ خیلی کوتاه اظهار داشت: «فیلم من باید جوایز بیشتری می‌گرفت!!»

مرادی درباره چرایی ساخت مستند «قارلی داملار» بعد از شش فیلم داستانی هم خاطرنشان کرد: «مستند قارلی داملار به معنای پشت‌بام‌های برفی، مشکل شهر من است و دوست داشتم به نوعی آن را مطرح کنم. بعد از یک سال تحقیق و جمع آوری اطلاعات، در نهایت به این نتیجه رسیدم برای به تصویر کشیدن این مشکل، سینمای مستند تاثیرگذارتر از سینمای داستانی است. تصویربرداری کار سه ماه زمان برد و خوشبختانه از نتیجه آن راضی هستم.»

وی در پایان گفت: «برای اولین بار بود که در جشنواره سینماحقیقت شرکت می‌کردم. فضای خوبی داشت و کاملا حرفه‌ای برگزار شد. فقط از برگزارکنندگان جشنواره و هیات داوران خواهش می‌کنم فیلمسازان جوان شهرستانی را دست کم نگیرند. ما با امید و دو برابر سختی بیشتر نسبت به فیلمسازان تهرانی، کار می‌کنیم و اگر به خوبی و عادلانه دیده نشویم، دلسرد خواهیم شد.»

گفتنی است که مستند «قارلی داملار» از ساعت ۱۷ عصر امروز (27 دی)، در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵ به نمایش عمومی درمی‌آید.
کد مطلب: 1640
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *