۰
چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۰
رئیس شبکه مستند در سینماحقیقت:

نظرمان را به مستندسازان تحمیل نمی کنیم

محمد تاجیک با اشاره به حمایت شبکه مستند از طرح های مستندسازان گفت: «به هر فیلمی که فیلمسازان برای ما می‌سازند، می‌بالیم و افتخار می‌کنیم. من سراغ ندارم که نظرمان را به فیلمسازی تحمیل کرده باشیم.»
نظرمان را به مستندسازان تحمیل نمی کنیم
محمد تاجیک رئیس شبکه مستند که به بهانه نهمین جشنواره سینماحقیقت در سینمافلسطین حضور یافته بود، در گفت‌و‌گو با خبرنگار روابط عمومی جشنواره، گفت: «در این دوره از جشنواره شبکه مستند هشت فیلم در بخش مسابقه ملی دارد. با توجه به توصیف مستندسازان و آنچه از فضای جشنواره و سالن نمایش فیلم‌ها دیدم، حضور علاقه مندان سینمای مستند پر رنگ است و بحث‌های خوبی نیز در حاشیه جشنواره دنبال می‌شود.»

وی ادامه داد: «جشنواره سینماحقیقت نسبت به دوره‌های قبل، ارتقا پیدا کرده و این پیشرفت مسئولیت مدیران فرهنگی را سنگین‌تر می‌کند. تلاش شبکه مستند این است که تا جای ممکن از جشنواره سینماحقیقت حمایت کند.»

مدیر شبکه مستند با بیان اینکه این شبکه در مدت برگزاری جشنواره برنامه‌های ویژه‌ای برای تبلیغ سینمای مستند و تشویق مردم به حضور در سینماحقیقت دارد، خاطرنشان کرد: «علاوه بر ساخت برنامه‌های ویژه در مدت برگزاری جشنواره، دوستان ما در جشنواره مستقر هستند و فیلم‌ها را برای خرید و پخش از شبکه، رصد می‌کنند.»

تاجیک با اشاره به تلاش شبکه مستند برای تولید آثار مستند، درباره نحوه گرداختن رسانه ملی به مستندهای اجتماعی، اظهار داشت: «اصولا با کار سفارشی مخالف نیستم و فکر می‌کنم بهترین اتفاقات در آثار سفارشی می‌افتد. اما این واقعیت وجود دارد که در رسانه ملی راه پرداختن به موضوعات روز جامعه باز شده است. ما در شبکه مستند، ساخت مستندهای اجتماعی را در اولویت قرار دادیم. با گسترش رسانه‌های امروز اگر ما به این مسائل نپردازیم، مخاطب رسانه‌های دیگری را جایگزین می‌کند تا نیاز اطلاع رسانی‌اش را برطرف کند. چه بهتر که این رسانه، رسانه ملی باشد.»

او در پاسخ به این سوال که آیا طرح‌های سفارشی شبکه مستند به مستندسازان، با اعمال نظر مدیران صدا و سیما مواجه می‌شود، گفت: «در فیلم‌هایی سفارشی کاملا مشخص است می‌خواهیم به چه موضوعی بپردازیم. مساله تفاوت نظر و ساختار در فیلم را می‌توانیم در تعامل با فیلمساز حل کنیم. تعامل با فیلمساز در همه دنیا و شبکه‌های اروپایی مرسوم است. اما اینکه ما فیلمسازی را مجبور کنیم موضوعی که دوست ندارد را بسازد، چنین چیزی نیست.»

تاجیک همچنین افزود: «فیلمسازان مستقل که کار کردن با آن‌ها از اولویت‌های ماست، خودشان موضوعی را پیشنهاد می‌دهند و در مورد آن فیلم می‌سازند. ما دخالتی در کار مستندسازان نداریم. در دوره جدید مدیریتی رسانه ملی به هر فیلمی که فیلمسازان برای ما می‌سازند، می‌بالیم و افتخار می‌کنیم. من سراغ ندارم که نظرمان را به فیلمسازی تحمیل کرده باشیم.»

او در پایان درباره رعایت حق مولف در شبکه مستند، عنوان کرد: «ما به حق مولف قائلیم اما این مساله یک روال اداری و بوروکراتیک است که در طول زمان محقق می‌شود. ما از یک سازمان عریض و طیل و اداری حرف می‌زنیم که ساختار‌ها و قرارداد‌هایش مشخص است. جا انداختن موضوع حق مولف در مجموعه سنتی‌ای مانند رسانه ملی، زمان می‌برد. خوشبختانه در حال حاضر بسیار از مستندسازان این امکان را دارند که به جای کار کردن با رسانه‌های بیگانه با رسانه ملی همکاری کنند.»
کد مطلب: 1544
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *