۰
سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۱
«هنر دقت» با ذائقه ای ماجراجویانه رونمایی شد!

اصلانی: این کتاب فاصله میان مردم شناسی و سینما را محبوس کرده است

کتاب «هنر دقت» (کلام و تصویر در مردم نگاری) نوشته «مایکل اوپیتس» و ترجمه دکتر احمد الستی رونمایی شد.
اصلانی: این کتاب فاصله میان مردم شناسی و سینما را محبوس کرده است
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینما حقیقت، در روز سوم جشنواره سینما حقیقت آیین رونمایی از کتاب «هنر دقت» با حضور دکتر احمد الستی (مترجم کتاب)، محمدرضا اصلانی(مستند ساز) و بهروز محمودی بختیاری(منتقد) در سالن شماه 3 سینما فلسطین برگزار شد.

در ابتدای مراسم و پس از رونمایی از کتاب الستی گفت: «مایکل اوپیتس» استاد من بود و به دلیل کارهای خارق العاده ای که از او سر می زد همواره من را شیفته کلاس های درس خود کرده بود.
وی به تدوین کتاب «هنر دقت» در قالب مصاحبه اشاره کرد و افزود: اوپیتس تاکید داشت تا هر زمان که مصاحبه طول می کشد بدون اینکه چیزی بخوریم و یا بخوابیم باید به طور مداوم کار کنیم تا مصاحبه کامل شود.

وی با اشاره به اینکه «مایکل اوپیتس» همیشه خود را یک مردم شناس می دانست و نه یک مدرس دانشگاه، گفت: کار من رفتن در میان مردم است و از همان ترم درس و دانشگاه را رها کرد.

این نویسنده سینما خاطرنشان کرد: «مایکل اوپیتس» 2 سال پیش به ایران آمد و ورک شاپی را برای علاقمندان به سینما برگزار کرد امسال هم قرار بود در اینجا حضور داشته باشد اما به دلیل رونمایی از این کتاب در چین و همزمان شدن آن با جشنواره سینما حقیقت نتوانست به ایران سفر کند.

در ادامه نشست نیز اصلانی درباره چرایی اهمیت این کتاب گفت: «هنر دقت» توانسته بین مردم شناسی و سینما فاصله را محبوس کند.

وی با بیان اینکه آیین به معنای این نیست که چگونه می بینی بلکه باید در آن زندگی کرد، افزود: با این کتاب می توان درس بزرگی گرفت و آن نحوه تشرف نهایی به یک آیین است.

اصلانی تاکید کرد: این کتاب می تواند راه اصلی سینمای مردم شناسی را برای علاقمندان به تصویر کشد.

بهروز محمودی بختیاری نیز که به عنوان منتقد در این نشست حضور داشت طی سخنانی گفت: این کتاب دو ویژگی مهم دارد یکی شهامت ورود به عرصه است و دیگری ذائقه ماجراجویانه آن، که در هر دو مورد به خوبی توانسته موثر عمل کند.

وی در پایان به پرسش های هوشمندانه الستی اشاره کرد و افزود: استاد الستی در مقام پرسشگر هر چند جواب برخی از سوالات را می داند اما به خوبی به مخاطبان اینده کتاب فکر کرده و سوالات مورد نیاز جوانان علاقمند را پرسش می کند.
کد مطلب: 1514
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *