۰
سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۵

محمد آفریده: حقیقت، گمشده انسان است

سینما و تلویزیون دو وجه بالندگی مستند برای تصویر واقعیت ها و حقایق جامعه هستند. اما باید منتظر وجه سومی هم باشیم که بسیار مقتدر و با سرعت خود را به توده های مردم نزدیک می کند و آن تکنولوژی جدید و شبکه ها مجازی هستند.
محمد آفریده: حقیقت، گمشده انسان است
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی «سینماحقیقت»، محمد آفریده تهیه کننده سینمای مستند و مدیرعامل سابق مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی ضمن بررسی نقش تلویزیون در رشد و ارتقا سینمای مستند، نکاتی را پیرامون برگزاری جشنواره سینماحقیقت بیان کرد.

**گفتگوی مشروح با محمد آفریده به شرح ذیل است:

*با توجه به اینکه چندماهی است با شبکه مستند همکاری دارید، نقش تلویزیون را در رشد و ارتقا سینمای مستند چگونه ارزیابی می کنید؟
از دهه 60 میلادی به بعد، سینمای مستند در یک مهاجرت بزرگ و طولانی از سینما به تلویزیون آمد. این مهاجرت دگرگونی های بسیاری را در کلیه روش های دیداری و شنیداری مستند رقم زد و باعث شد انواع سینمای مستند با برنامه ها و مجموعه های تلویزیونی «واقعیت نما» ادغام می شود.

به همین علت سینما و تلویزیون دو وجه بالندگی مستند برای تصویر واقعیت ها و حقایق جامعه هستند. اما باید منتظر وجه سومی هم باشیم که بسیار مقتدر، ظریف، دردسترس همه و با سرعت خود را به توده های مردم نزدیک می کند و آن تکنولوژی جدید و شبکه ها مجازی هستند. باید منتظر تاثیرات عمیق این پدیده ها بر همه چیز، مخصوصا سینمای مستند باشیم.

اما حوزه های فرهنگی چه مایل باشند، چه نباشند باید سریعتر خود را آماده شرایط دوره جدید و مهمانان تازه وارد کنند. چراکه در آینده فقط قدرت، مدیریت پویا، شناخت، آگاهی بهره بردن از تجربه ها و وصل بودن به دریای مواج ظرفیت های متنوع جامعه می باشد. خوشبختانه با توجه به چابک بودن شبکه مستند و مدیریتی پویا، این شبکه هر روز بیشتر به نقش اصلی خود در دوره حاضر نزدیک می شود. اما رسیدن به نقطه مطلوب، زمان، امکانات، صبوری و استمرار در مسیر را می طلبد.

*جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» نهمین دوره خود را سپری می کند، شما که از بانیان این جشنواره بودید، نگاهتان به حقیقت چیست؟
حافظ می فرماید: فردا که پیشگاه حقیقت شود پدید / شرمنده رهروی که عمل بر مجاز کرد.

حقیقت، گمشده انسان است و خداوند عالم برای یافتن آن، نعمت فراق را به انسان هدیه کرد. فراق درد و ابتلا به عشق آدمی است تا انسان در این هجرت و رنج طولانی با عنایت حق به حقیقت بپیوندد.
حقیقت، تهعد و مسئولیت انسان است. حقیقت رسیدن انسان به آزادی است و سینماحقیقت تصویر این حُریت است.

*اوضاع و احوال دوره معاصر، شرایط ویژه ای را برای مردم جهان، مخصوصا منطقه ای که ما در آن قرار گرفته ایم ایجاد کرده است. یکی از این مسائل دردآور خشونت لجام گسیخته است. به نظر شما سینمای مستند چه نقشی در تبیین و آگاهی این موضوع برای مردم جهان دارد؟
سینمای مستند در ذات خود ضد خشونت است. زیرا هرجا آگاهی است خشونت پنهان است، متاسفانه خشونت بر جهل و ناآگاهی مردم سوار می شود و از نادانی آنان برای مقاصد و اهداف خود بهره می برد. هر چقدر به این سینمای نجیب و مستندسازان سخت کوش آن که خالصانه برای آگاهی مردم تلاش می کنند، میدان دهیم و حوزه مهجور و مظلوم فرهنگ را با سیاست زدگی و تمایلات دنیایی آلوده نکنیم و آنان را دوست خود بدانیم تا دشمن، تا به حقیقت فرهنگ این کشور، به حقیقت انقلاب اسلامی و به حقیقت اسلام ناب نزدیک شده و بتوانیم آینده کشور را بیمه کنیم.

*به عنوان آخرین سوال، ارزیابی شما از برگزاری نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت چیست؟
به همه دوستان و همکارانم مخصوصا سید بزرگوار آقای طباطبایی نژاد خسته نباشید می گویم. کار فرهنگی در شرایط حاضر، بیشتر شبیه به بندبازی است. باید خطر همه چیز را به جان بخرید. نگاه ما در آغاز راه اندازی جشنواره سینماحقیقت، رسیدن به جشنواره ای مهم، موثر و شماره یک در سطح منطقه و دنیا بود.

خوشبختانه جشنواره سینماحقیقت هر سال جایگاه بهتر و موثرتری را در بین مستندسازان و اهل نظر بدست می آورد. هرچه قدر ما حوزه های فرهنگی را پویا، متنوع و با نشاط کنیم جامعه سرزنده تر شده و امنیت پایدارتر می شود.
کد مطلب: 1512
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *