کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

همراه با نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت؛

«بَرد»؛ داستان زنی که از زیر سنگ نان در می آورد

1 آذر 1394 ساعت 9:37

«بَرد» عنوان مستندی به کارگردانی حمید جعفری است که موفق به حضور در بخش مسابقه مستندهای کوتاه نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت شده است.


به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی «سینماحقیقت»، حمید جعفری کارگردان پیرامون موضوع این مستند گفت: «بَرد» در گویش لری به معنی سنگ و در فارسی به معنی دور ایستادن و فاصله گرفتن است. داستان این مستند درباره زنی از توابع روستای رامهرمز است که هر روز با پتک و دیلم به کوه می رود، سنگ استخراج می کند و می فروشد تا معاش خود و خانواده اش را تامین کند.

وی درباره نحوه آشنایی با این سوژه افزود: به طور اتفاقی و از طریق دوستانم مطلع شدم که در رامهرمز یک خانم به این حرفه سخت مشغول است. مدتی بعد با همراهی دو تن از دوستانم به آن منطقه رفتیم، روستا به روستا گشتیم و پرس و جو کنان در روستای بُرم به خانم مریم نصیری زاده رسیدیم که در فیلم می بینید؛ بعد از صحبت های اولیه و بررسی های مقدماتی، موضوع را با خانم فروزان در میان گذاشتم و ایشان به واسطه اعتمادی که به من داشتند حاضر به مشارکت شدند.

این مستندساز تصریح کرد: فیلمبرداری در 8 روز انجام شد و بعد از وقفه ای چند ماه تدوین آن شروع شد که آقای اسماعیل منصف با بردباری تمام زحمت آن را کشیدند. 

حمید جعفری در پایان با اشاره به عوامل تولید این مستند گفت: آفای ارسطو مداحی گیوی و علیرضا دریادل مسئولیت فیلمبرداری و صدابرداری کار را به عهده گرفتند و با مهربانی همراهی ام کردند. همچنین خانم لیلا مرآت نیز که در این کار نامشان به عنوان مجری طرح آمده از بازبینی اولیه تا فیلمبرداری همراه من بودند و از حضورشان بیشتر از یک مجری طرح بهره مند شدم.

محمد عابدی نیز مدیرتولید و مشاور کارگردان بود و با کمک او با منطقه آشنا شدیم. آقای احمد طاهرپور دستیار فیلمبردار اما عکاسی و همراهی با گروه تولید را هم به عهده گرفتند.


کد مطلب: 1124

آدرس مطلب :
http://www.irandocfest.ir/fa/news/1124/ب-رد-داستان-زنی-زیر-سنگ-نان-می-آورد

سینما حقیقت
  http://www.irandocfest.ir