۰
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۸

سینمایی که خود حقیقت است

مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین‏المللی «سینما حقیقت» با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی، جلیل عرفان‎منش معاون سازمان سینمایی و شفیع آقامحمدیان دبیر جشنواره ساعتی پیش در تالار وحدت برگزار شد. 
به گزارش سینما تجربی به نقل از «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این مراسم شفیع آقامحمدیان ضمن تشکر از همه مستندسازان گفت: اولین تشکر من از فیلمسازان خوب و عزیز کشورمان است. افزایش ۱۵ درصدی فیلم ها در جشنواره بیانگر این است که مستندسازان این جشنواره را از آن خود می دانند. 
او افزود: تشکر بعدی من از ۸۵ داور محترمی است که ما را در ارزیابی آثار یاری دادند. به علاوه حضور جمعی از منتقدان در میان این گروه برای ما بسیار مهم و ارزنده بود و ما با کمک همین دوستان توانستیم آسیب شناسی جدی در خصوص فیلم مستند داشته باشیم. همچنین از فیلمسازان خارجی نیز تشکر وی‍‍ژه دارم. امسال نزدیک به ۷۰ کشور در جشنواره شرکت داشتند و هم اکنون ۲۴ میهمان از کشورهای ژاپن، ترکیه، صربستان، برزیل و ... در کنار ما حضور دارند. خوشبختانه سینما حقیقت در دنیا جشنواره شناخته شده ای است. 
او ادامه داد: از معاونت فرهنگی دانشگاه ها نیز برای اکران فیلم های جشنواره در ۲۲ دانشگاه متشکرم. همچنین از رسانه های گروهی که در عرصه اطلاع رسانی ما را یاری نمودند به ویژه شبکه های سیما بسیار متشکریم. به علاوه ما توانستیم نشریه روزانه را در قطع روزنامه منتشر کنیم که امیدوارم با موافقت ریاست محترم سازمان سینمایی این نشریه به طور هفتگی به حیات خود ادامه دهد. در پایان نیز از تمامی همکاران مرکز گسترش متشکرم که ما را در کاهش هزینه ها یاری دادند. 
در ادامه مراسم جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی طی سخنانی گفت: ما از دو سال پیش تلاشمان را بر این گذاشتیم که فیلم مستند را تقویت کنیم تا فیلمسازان ما بتوانند به ژانرها و موضوعات مختلف بپردازند و اکنون شاهد نتیجه این تلاش هستیم. در برنامه های آتی تلاشمان بر این است که دو حلقه مفقوده سینمای مستند را بررسی و پیگیری کنیم. یکی اینکه کمک کنیم تا فیلمساز مستند کارش را با یک پشتوانه پژوهشی آغاز کند و در این جهت اداره مطالعات را در سازمان سینمایی پیش بینی کردیم و امیداریم با همکاری بخش پژوهش مرکز به فیلمسازان کمک کنیم تا آثارشان را پخته تر کنند. 
او افزود: دومین نکته بحث عرضه فیلم مستند است که باید فراتر از صدا و سیما و جشنواره ها عمل کنیم تا فیلمسازان بتوانند تعامل بیشتری با بخش های مختلف کشور داشته باشند. اولین گام دراین جهت نیز نمایش فیلم های مستند در دانشگاه ها بود که خوشبختانه با استقبال بسیار خوب همه دانشجویان همراه شد و امیدواریم با حمایت وزارت علوم این طرح ادامه یابد و کرسی آزاد اندیشی را ذیل نمایش فیلم های مستند در دانشگاه ها ایجاد کنیم. در چنین موقعیت هایی همه مستندسازان می توانند بازخورد فیلم های خود را ببینند و دانشجویان نیز می توانند اندیشه خود را به سینماگران منتقل کنند. 
او ادامه داد: سینمای مستند زبان گویا و توسعه یافته یک ملت است. فیلمساز و هنرمند باید بتواند خود را با واقعیت های موجود تطبیق دهد و تفاوت سینمای مستند و داستانی نیز در همین است. ما با سینمای مستند می توانیم به عمق مسائل فرهنگی جامعه خود دست یابیم و سینمای مستند بهترین وسیله برای استخراج سبک زندگی ایرانی- اسلامی از دل جامعه است. 
 
کد مطلب: 5388
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *